Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Dialog trilateralny BiH – Chorwacja – UE

Dialog trilateralny BiH – Chorwacja – UE

lagumdzija-o-trilaterali-bihhrvatskaeu_oslobodjenje.ba

W piątek, 16 lutego, odbyło się w Brukseli spotkanie przedstawicieli władz Bośni i Hercegowiny, Chorwacji i Komisji Europejskiej. Uzgodniono na nim Porozumienie o przejściach granicznych i ruchu granicznym. Kilka dni później, Zlatko Lagumdzija, minister spraw zagranicznych, obecny na tym spotkaniu, ocenił je w Sarajewie jako ogromny sukces dla wszystkich trzech stron. Na konferencji prasowej w ministerstwie podziękował za to chorwackiej minister Vesnie Pusić i europejskiemu komisarzowi ds. rozszerzenia, Stefanowi Fule.

– W trójkę zdecydowaliśmy się znaleźć nietypowe rozwiązanie dla Bałkanów, z którego wszyscy będą zadowoleni. To, co uzgodniliśmy nie ma negatywnych implikacji dla BiH, wręcz przeciwnie. Będzie miało same pozytywne skutki dla BiH i pozostałych dwóch partnerów – UE i Chorwacji – powiedział Z. Lagumdzija.

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych BiH, BiH będzie dalej korzystać z portu Ploče na korzystnych zasadach i po wejściu Chorwacji do UE. Korzystne zasady oznaczają szybki i transparentny proces eksportu i importu towarów z BiH i do BiH bez barier, które wcześniej istniały.  Zdefiniowano mechanizm, który będzie  pod pełną kontrolą UE w ramach odpowiednich organów, które powstaną na podstawie Umowy o stabilizacji i stowarzyszeniu. Ustalono również, że po pierwszym lipca 2013 obywatele BiH, którzy mieszkają w pasie przygranicznym będą przekraczać granice bez paszportów, tylko ze specjalnymi przepustkami. Na spotkaniu rozwiązano także kwestię budowy mostu w Gradiszce. Szczególną uwagę poświęcono gminie Neum, która dostała gwarancję, że nadal będzie można, bez problemów prowadzić zaopatrzenie Neumu drogami przez terytorium UE.

Na spotkaniu osiągnięto zgodność co do sposobu prowadzenia importu. BiH zobowiązała się do nieimportowania towarów pochodzenia zwierzęcego, które nie będą spełniały norm UE. Przez port Ploče będzie można eksportować wszystkie produkty przemysłowe, także pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które nie będą zgodne ze standardami unijnymi. Przy czym w przypadku importu, towary będą musiały standardy spełniać.

źródło: oslobodjenje.ba

 

About Ewa Janas

KOMENTARZE