Home / Gospodarka / Infrastruktura / Dinkić: Serbia potrzebuje zagranicznych inwestorów

Dinkić: Serbia potrzebuje zagranicznych inwestorów

Minister finansów i gospodarki Serbii Mlađan Dinkić w wywiadzie udzielonym serbskiej agencji prasowej „Tanjug” podkreślał, że dla stałego rozwoju ekonomicznego konieczne jest ściąganie do kraju zagranicznego kapitału. Kwota takich inwestycji powinna, jego zdaniem, sięgać 2 mld EUR rocznie.
Dinkić wyjawił, iż zewnętrzni przedsiębiorcy zainteresowani są  przede wszystkim inwestycjami na terenie Wojwodiny, głównie w takich miastach jak: Sremska Mitrowica, Zrenjanin czy Subotica, w centralnej Serbii zaś popularnością cieszą się wszystkie te miejscowości, które znajdują się w wzdłuż budowanego Korytarza 10 od Jagodiny po Vranje. Według słów ministra zadaniem dla obecnej władzy jest ściąganie środków także do innych obszarów, a to wymaga rozpoczęcia budowy nowych autostrad: Korytarza 11 z Belgradu przez Čačak, do granicy z Czarnogórą oraz Korytarza Morawskiego, który byłby szansą dla Kruševca, Trsteniku czy Kraljeva. Inwestycje w infrastrukturę, zdaniem Dinkicia, umożliwią zrównoważony rozwój wszystkim regionom Serbii.
Minister dodał także, że obecny rok jest jednym z trudniejszych z powodu spowolnienia gospodarczego odnotowanego w wielu krajach UE, fatalnego sezonu w rolnictwie i czasowego zawieszenia produkcji w smederewskich zakładach metalurgicznych, które w poprzednich latach miały duży wpływ na ogólne wyniki serbskiego przemysłu. Dinkić wyraził nadzieję, że zakłady wznowią swoją działalność, gdyż w tej sprawie toczą się już zaawansowane rozmowy z rosyjską firmą „Uralvagonzavod”.

Źródła: blic.rs, politika.rs

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE