Home / Kultura / Muzyka / DJ Serbia – daj się ponieść nowej modzie
Dj Shone; http://www4.picturepush.com

DJ Serbia – daj się ponieść nowej modzie

Serbia od lat stara się dogonić Zachód w wielu kwestiach i chociaż ma swoją bogatą kulturę często czerpie z pomysłów „starej Europy”. Nie inaczej jest w muzyce, w której najnowszym trendem jest teraz nagrywanie przez popularne wokalistki utworów tanecznych wyprodukowanych przez znanych i cenionych DJ-ów serbskich. Zapewne ma to związek  z ogromną popularnością w Serbii takich artystów, jak David Guetta albo ze zwycięstwem Euphorii – szwedzkiej propozycji na Konkurs Piosenki Eurowizji 2012. W głosowaniu serbskich widzów i jurorów utwór zdobył aż 10 punktów, zajmując 2. miejsce i stając się hitem w kraju.

Nie wiadomo, kto zaczął miksować popowe głosy z tanecznym bitem. Można o to podejrzewać, zarówno MC Stojana, jak i Jelenę Karleušę, ale też wielu innych twórców.  My przyjrzyjmy się jednak komuś innemu.DJ Shone muzyką zajmuje się już od 10 lat. Nie tylko rozkręca najlepsze imprezy w Belgradzie, ale też odnosi spore sukcesy jako producent. Za swój debiut uważa utwór Diskoteka nagrany razem z wokalistą Cviją. Później, wraz z Ivaną Selakov, przygotował hit Igraj dok postojiš. Obie piosenki zdobyły ogromną popularność w internecie, ale najlepsze miało dopiero nadejść. Pod koniec ubiegłego roku na YouTube trafił nagrany z Anabelą i formacją hip-hopową Elitni Odredi, Beograd.  Do piosenki powstał profesjonalny teledysk wyreżyserowany przez Andreja Ilića, syna twórcy Balkaniki. Wszystko razem przełożyło się na ogromny sukces komercyjny. Do tej pory teledysk (tylko  z oficjalnego profilu) odtworzono na YouTube prawie 13,5 mln razy. Niezliczona jest też ilość osób, które dany utwór ściągnęły z sieci, bo DJ Shone opublikował mp3 zarówno na YouTube, jak i na swojej stronie internetowej. Na fali popularności Beogradu wybiła się również wspomniana formacja Elitni Odredi, która przygotowała później swój autorski utwór Ne koci. Szybko opanował on stacje radiowe.

DJ Shone też poszedł za ciosem. Do tej pory powstały jeszcze dwa hity oparte na formacie utworu Beograd. Wraz z Gocą Trzan, jedną z najpopularniejszych wokalistek w kraju, i raperem Challe Salle  przygotowano Volim do kraja. Teledysk, pełen szybkich samochodów, pięknych kobiet i gadżetów Apple’a , obejrzano na YouTube już ponad 3,5 mln razy.

Najnowszą produkcją DJ – a Shone’a jest projekt przygotowany z jego dobrą znajomą, Ivaną Selakov. Tym razem wokalistka nagrała Probijam led do muzyki i słów Aleksandry Milutinović  –  twórczyni, m.in. piosenki Po to jesteś tu Ani Wyszkoni. W internecie znaleźć można zarówno popową (wgraną na profil Ivany Selakov) wersję utworu, jak i tę bardziej dyskotekową, z etykietką „oficjalnego remixu DJ – a Shone’a”. Jak na razie obie wersje cieszą się podobną popularnością na YouTube. Jeśli ktoś już został fanem produkcji DJ-a Shone’a, to zapraszamy na jego oficjalną stronę internetową DjShone.com oraz na profil YouTube. Dowiecie się więcej o jego twórczości i otrzymacie możliwość pobierania mp3 z jego utworami.

Zachodni styl, profesjonalne teledyski i dźwięki, których na pewno nie powstydziłyby się brytyjskie czy amerykańskie gwiazdki popu – wszystko jednak wciąż pełne narodowego charakteru, bo zaśpiewane po serbsku. O ile u DJ-a Shone’a nie widać na razie elementów tradycyjnej muzyki czy znamion turbofolku, to już w jednej z produkcji innego młodego muzyka – didżeja o pseudonimie mlaDJa – rysy narodowe stają się wręcz tematem piosenki. W hicie Harmonika nagranym wraz z Jovaną Perišić i Aleksandrem Olujiciem opowiada o pojedynku pomiędzy muzyką nowoczesną a tradycją przedstawioną poprzez akordeon. Stąd właśnie pomysł, by do projektu zaprosić Olujicia, zdobywcę 2. miejsca w serbskiej wersji programu „Mam Talent”. Aleksandar zdobył serca widzów i jurorów, grając na akordeonie. W finale reality-show pokonany został tylko przez wokalistkę Victorię Novosel. Imprezowy teledysk z taneczno-tradycyjnym rytmem i młodzieżowym tekstem obejrzano na YouTubie już ponad 5 mln razy.

Nie można zapominać o producencie sevdahBaby, który już od wielu lat przygotowuje tego typu utwory, chociaż może nie udało mu się zdobyć serc internautów tak szybko, jak dokonali tego DJ-e Shone czy mlaDJa. Mieszanie różnych gatunków, zabawa dźwiękami  i wokalami oraz eksperymenty muzyczne to ulubione zajęcia Milana Stankovicia (nie mylić z Milanem Stankoviciem – blond idolem nastolatek), czyli właśnie sevdahBaby. Jego utwory najczęściej ozdabia wokal Djixx. Jednak nowa produkcja to dowód na to, że i ten twórca postanowił podążać za modą i zaprosić do nagrań wokalistkę popową. Niedawno premierę miał utwór Poznata, w którym pojawia się – obok sevdahBaby i Djixx – także Ana Milenković. Czy piosenka dorówna hitom pozostałych DJ-ów?

Nowe tendencje w popularnej muzyce serbskiej dzięki sporemu zainteresowaniu internautów, dobrej promocji wśród młodzieży i zainteresowaniu mediów mają szansę na stałe wpisać się w kulturę muzyki serbskiej XXI wieku. Kto wie, może i rozsławią Serbię za granicą? W końcu już teraz Belgrad uważany jest za jedno z najbardziej imprezowych miast Europy, a przecież w najpopularniejszych klubach stolicy często bawić się można do rodzimych produkcji.

Maciej Błażewicz – magister filologii serbskiej i chorwackiej, miłośnik Bałkanów, zakochany w Belgradzie i muzyce z krajów b. Jugosławii. Jego pasją są podróże i języki Europy oraz bałkańskie produkcje telewizyjne i festiwale muzyczne.


About Maciej Błażewicz

KOMENTARZE