Home / Bałkany / Czarnogóra / Dla Niemiec Czarnogóra jest indywidualnym graczem na drodze do NATO
Crna-Gora-NATO - novosti.rs

Dla Niemiec Czarnogóra jest indywidualnym graczem na drodze do NATO

Niemiecka delegacja, na czele której stanął Sekretarz Stanu w Niemieckim Ministerstwie Obrony Thomas Kossendey, złożyła w środę oficjalną wizytę w Podgoricy. Podczas spotkań z przedstawicielami władzy rozmawiano m.in. na temat procesu integracji z NATO oraz czarnogórskiej obecności w Afganistanie. Kossendey pogratulował Czarnogórze postępu na euroatlantyckiej drodze. Wyraził również nadzieję, że współpraca między obydwoma krajami będzie w przyszłości kontynuowana.

Jak poinformował Kossendey, Niemcy stale wspierają Czarnogórę w procesie integracji z UE oraz NATO. Dodał również, że postrzegają ją jako indywidualnego zawodnika, a nie jako część pakietu potencjalnych przyszłych członków NATO.

Minister obrony Czarnogóry Milica Pejanović Djurišić podkreśliła znaczenie wspólnego zaangażowania w misji ISAF (Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa) w Afganistanie. Zapowiedziała, że Czarnogóra zgodnie ze swoimi możliwościami poprzez wkłady finansowe, darowizny materialne i prowadzenie szkoleń również po 2014 roku będzie angażować się w misję.

Niemiecka delegacja odbyła również rozmowę z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Obrony Bojanem Šarkiciem, który oznajmił, iż jest przekonany, że sektor obronny musi się nieustannie rozwijać, między innymi poprzez wsparcie krajów partnerskich, które jest najlepszym dowodem na korzyści z przyszłego członkostwa w NATO.

Kossendey oświadczył, że postęp czarnogórskiego sektora obronnego jest znaczący. Według niego byłoby dobrze, gdyby parlamentarzyści NATO odwiedzili Czarnogórę w celu osobistej weryfikacji reform, które zostały przeprowadzone w bardzo krótkim czasie.

Źródło: pobjeda.me

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE