Home / Gospodarka / Infrastruktura / Dlaczego turecka gospodarka kwitnie, podczas gdy Bliski Wschód został w tyle?

Dlaczego turecka gospodarka kwitnie, podczas gdy Bliski Wschód został w tyle?

Autorka: Gila Benmayor

Turcja coraz częściej przedstawiana jako wzór do naśladowania dla całego regionu. Takie wrażenie można było odnieść także w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego

W weekend brałam udział w spotkaniu na temat “Wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy w świecie arabskim” w ramach Światowego Forum Ekonomicznego (ŚFE), które odbyło się nad Morzem Martwym w Jordanii. Po raz kolejny przekonałam się, że Turcja błyszczy regionie niczym „gwiazda”.
Głównym zagadnieniem omawianym w trakcie była „arabska wiosna”, której wpływy szczególnie silnie widać w Egipcie, Tunezji i Libii oraz prawdopodobieństwo, że obejmie kolejne kraje Bliskiego Wschodu i Zatoki Perskiej, poczynając od Syrii. Pomimo zachodzących przemian, poważne problemy ekonomiczne regionu nie zniknęły.
Wymienię tu tylko kilka z nich: bezrobocie wśród młodzieży sięgające 40%, minimalny udział sektora prywatnego, przekupstwo i korupcja, brak odpowiedzialności i przejrzystości, nieobecność kobiet w życiu biznesowym i, co najważniejsze, bezsilność instytucji.
Dyrektor Generalny Coca-Coli, Muhtar Kent, jeden z przewodniczących i prelegentów na spotkaniu ŚFE, zaprezentował naprawdę ciekawe dane dotyczące bogatych krajów Zatoki. Wielkość udziału sektora prywatnego w tych państwach wynosi 15% PKB, ponieważ wszystko jest pod kontrolą panujących rodzin, jak w Libii Kadafiego.
Nie ma klimatu sprzyjającego małym i średnim przedsiębiorstwom. Jak twierdzi Kent, w nadchodzących latach w regionie trzeba będzie stworzyć miejsca pracy dla 85 milionów ludzi.
Odłóżmy na chwilę na obok obraz, który przedstawiłam i zajmijmy się oceną dokonaną przez prof. Timura Kurana z Duke University, ekonomisty i autora książek “The Economic Predicaments of Islamism” [„Gospodarcze trudności islamizmu”] oraz “The Long Divergence: How Islamic Law Held Back the Middle East” [„Długotrwała rozbieżność: jak islamskie prawo spowolniło Bliski Wschód”].
– Jeśli Turcja ma siłę ekonomiczną w regionie, to jej korzenie sięgają XIX wieku. Bliski Wschód został w tyle, ponieważ nie zmienił islamskiego systemu prawa. Zawsze to mówiłem. Turcja jest jedno do trzech pokoleń przed krajami arabskimi, ponieważ przeprowadziła modernizację swojego systemu prawnego.” – powiedział na spotkaniu ŚFE Kuran.
Dynamika tureckiej gospodarki jest szczególnie widoczna na tle reszty regionu. Kolejne dwa przykłady z weekendowego forum: podczas rozmów z członkami Libijskiej Tymczasowej Rady Narodowej padały nazwy tureckich przedsiębiorstw przystępujących do kontraktów wartych miliardy dolarów. Lotnisko w Trypolisie, które silnie ucierpiało w wyniku niedawnych walk, będzie odbudowywane przez tureckie konsorcjum TAV. Najprawdopodobniej prace zostaną wznowione w pierwszym kwartale 2012 roku.
Drugi przykład pochodzi z Dubaju: młody turecki biznesmen, Arda Tokbaş, od 10 lat kieruje przedsiębiorstwem HDF, które jest właścicielem najbardziej znanych tureckich marek, jak Pınar, będących liderem na rynku i eksportujących swoje towary do sąsiednich krajów.
I jak tu stawić czoła tureckim przedsiębiorcom w regionie?

Tekst: hurriyetdailynews.com, tłum. i red. A. R.

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE