Home / Bałkany / BiH / Dług publiczny BiH sięgnął 3,6 mld EUR

Dług publiczny BiH sięgnął 3,6 mld EUR

konvertibilne marke

 

Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów i Skarbu BiH opublikowanych przez Bank Centralny BiH, w zeszłym roku dług publiczny BiH wyniósł ok. 7,1 mld KM (3,6 mld EUR). Od końca 2011 roku, kiedy wynosił 6,6 mld KM (3,4 mld EUR),  wzrósł o ok. 470 mln KM (240 mln EUR).

Najwyższy dług BiH ma wobec Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (IDA). Zadłużenie BiH w tej organizacji, która jest organem wspierającym Bank Światowy, wynosi 1,7 mld KM (867 mln EUR). Kraj ten jest także zadłużony w Europejskim Banku Inwestycyjnym (EIB) na 973,3 mln KM (496,6 mln EUR) i Międzynarodowym Funduszu Inwestycyjnym (IMF) na 950 mln KM (485 mln EUR). Wśród instytucji wobec których BiH ma dług, znajdują się także Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBRD) – 623,3 mln KM (318 mln EUR), Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (IBRD), który należy do grupy Banku Światowego – 675,7 mln KM (344,8 mln EUR) i Klub Paryski – 781,6 mln KM (398, 8 mln EUR). Zadłużenie wobec IBRD dotyczy starego i nowego długu, podczas gdy należność wobec Klubu Paryskiego odnosi się do długu, który powstał przed 1992 rokiem.

BiH jest zadłużona również wobec Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa, Saudyjskiego Funduszu Rozwoju, agencji z Kuwejtu i Japonii. Pośród krajów, u których BiH  ma dług, można wymienić m. in. Austrię, Belgię, Portugalię, Hiszpanię i Szwecję.

Ekonomista, prof. Izudin Kešetović, który wykłada przedmiot Zarządzanie długiem publicznym na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu w Sarajewie, uważa że dane te są alarmujące i BiH zmierza w stronę bankructwa. Zwraca uwagę na to, że odsetki są większym problemem niż wysokość samego długu. Według niego, udział długu zewnętrznego w PKB nie jest wysoki, ale drugim aspektem jest dług wewnętrzny – z przedsiębiorstw publicznych są czerpane pieniądze na publiczne wydatki. Prof. Kešetović ostrzega także przed wejściem w kryzys zadłużeniowy.

Źródło: cbbh.ba, indikator.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE