Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Dług publiczny wzrośnie w styczniu o 460 mln EUR
dnevnik

Bułgaria: Dług publiczny wzrośnie w styczniu o 460 mln EUR

Ministerstwo Finansów planuje pozyskać w styczniu 460 mln EUR z emisji obligacji skarbowych. Z opublikowanego na stronie Ministerstwa Finansów kalendarza emisji obligacji na rok 2014 wynika, że aukcje rozpoczną się 6 stycznia. Wtedy to gabinet Petara Czobanowa umieści 6-miesięczne obligacje o łącznej wartości nominalnej 205 mln EUR, zaś 15 i 22 stycznia zostaną wypuszczone do emisji obligacje o wartości 26 mln EUR z terminem zapadalności odpowiednio po 10 i pół roku oraz 5 latach.

Według wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego Ruchu na Rzecz Praw i Wolności (DPS), Jordana Conewa, zwiększenie długu krajowego na początku roku nie stanowi problemu.

- Na rynku krajowym jest wystarczająca płynność, tradycyjnie jak przed poważniejszymi płatnościami w terminie zapadalności, należy dodatkowo wypłacić pieniądze rolnikom. – skomentował Conew na łamach gazety Sega.

Według członka partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB), Władisława Goranowa, zostaje powtórzony schemat z ubiegłego roku, kiedy to rząd zdecydował się na zwiększenie długu krajowego o 410 mln EUR, aby móc rozliczyć się z rolnikami, którzy protestowali z powodu opóźnień w opłatach za zboże. W ten sposób zostały im wypłacone należne dotacje europejskie, które zostały później zwrócone z budżetu UE. W tym roku została zmieniona Ustawa o emisji obligacji krótkoterminowych, których wypłacanie w ciągu roku już nie wpływa na wysokość wierzytelności uznanych za dług.

Ministerstwo finansów podkreśla, że zainteresowanie tego typu papierami wartościowymi na rynku krajowym jest duże.

Źródło:  dnevnik.bg, dnes.bg

About Angelika Czarnopyś

KOMENTARZE