Home / Bałkany / Albania / Albania: 12 – 18 listopada 2012 r.

Albania: 12 – 18 listopada 2012 r.

Albania otrzyma EUR 81 mln funduszy przedakcesyjnych na reformy i modernizację infrastruktury

Albania otrzyma EUR 81 mln w ramach pomocy przedakcesyjnej UE m.in. na reformy wymiaru sprawiedliwości, administracji publicznej, oraz zwalczanie przestępczości zorganizowanej, a także na modernizację infrastruktury drogowej i wodociągów, poinformował komisarz ds. rozszerzenia Štefan Füle. Fundusze unijne zostaną uzupełnione kwotą EUR 15 mln z albańskiego budżetu.

 

Albania 74. w Forbes Investment Guide 2012

Albania zajęła 74. miejsce na liście spośród 141 krajów sklasyfikowanych w rankingu Investment Guide 2012 czasopisma Forbes, informuje serwis informacyjny Shekulli. Największymi hamulcami albańskiej gospodarki i czynnikami zniechęcającymi inwestorów zagranicznych są niedobór energii elektrycznej i przestarzała infrastruktura przesyłowa, praktycznie brak sieci kolejowej, a także wysoki poziom długu publicznego. Spośród państw regionu Albania wyprzedziła tylko Serbię, wypadła natomiast gorzej niż Grecja (68. pozycja), Rumunia (60.), a także Bułgaria, Chorwacja, Węgry, i Macedonia, która uplasowała się na 37. miejscu. (Shekulli)

 

Albania szczególnie narażona na greckie wstrząsy gospodarcze

Ponure wnioski płyną z międzynarodowej konferencji o tytule „Życie w poczekalni Europy – przezwyciężenie kryzysu przez rozszerzenie UE o państwa Bałkanów Zachodnich”, zorganizowanej przez Centrum Studiów nad Europą Południowo-Wschodnią w Austrii. Znalezienie się tak blisko greckiego epicentrum kryzysu gospodarczego miało znaczny wpływ na ekonomię Macedonii, Albanii, Serbii oraz na niektóre gałęzie gospodarki Czarnogóry. Najsilniej podatną na wstrząsy dochodzące zza południowej granicy Albanię uczyniły duża diaspora, bliskie położenie geograficzne oraz rozwinięte kontakty gospodarcze.

 

Coraz gorsze kredyty: 22,7% we wrześniu

Odsetek nieobsługiwanych kredytów wzrósł we wrześniu o 1,6 pproc. w porównaniu do czerwca br., i o 4,7 pproc. w porównaniu do września 2011 r., i wyniósł 22,7%, wynika z danych Związku Banków Albanii (Shoqata Shqiptare e Bankave). Łącznie portfel tzw. złych kredytów ma wartość USD 1,26 mld, czyli prawie 10% albańskiego PKB, alarmuje serwis informacyjny Shekulli.

 

Jak kredyt, to w Tiranie

Rynek kredytowy koncentruje się głównie w Tiranie, co jasno wynika z danych Banku Albanii. Pod koniec września bieżącego roku kwota udzielonych kredytów osiągnęła 545 miliardów leków, z czego 391 miliardów (72%) przypadło na stolicę Albanii, Tiranę. W zeszłym roku kredyty w Tiranie stanowiły 68 do 69% całości.

 

Biznes skarży się na nadgorliwość służb podatkowych

W okresie styczeń – wrzesień br. do Podatkowej Dyrekcji Odwoławczej wpłynęło ponad 4,6 tys. skarg, a łączna sporna kwota to ALL 8,2 mld (EUR 58,6 mln). Odwołania dotyczą głównie zarzutów nieterminowego odprowadzania podatku VAT oraz niesłusznie – zdaniem przedsiębiorców – nałożonych grzywien.

 

Wiosną z Tirany do Elbasanu nową autostradą

Otwarcie autostrady Tirana-Elbasan nastąpi wiosną przyszłego roku, potwierdził minister prac publicznych i transportu Sokol Olldashi podczas inspekcji na placu budowy. Dotychczas zrealizowano ok. 32-33% prac, a budowa tunelu posuwa się w tempie 50 m na dobę, informuje serwis TV Scan. (TV Scan)

 

Historycznie niskie rentowności bonów skarbowych

Spadek rentowności papierów skarbowych na ostatnich aukcjach, do 6,41% za bony 12-miesięczne, i 6,06% na 6-miesięczne, wpływa pozytywnie nie tylko na koszt obsługi zadłużenia państwa, ale też na oprocentowanie kredytów komercyjnych.

 

Aukcja obligacji 2-letnich: EUR 20,9 mln na 8,02%

Albania sprzedała we wtorek obligacje dwuletnie o stałym oprocentowaniu 8,02% w skali roku o łącznej wartości ALL 2,93 mld (EUR 20,9 mln), czyli mniej niż planowane ALL 3,5 mld (EUR 25 mln) i przy ofertach na łącznie ALL 2,98 mld (EUR 21,3 mln). (bankofalbania.org)

 

Kursy walut: EUR/ALL 139,50, USD/ALL 109,57

Kurs euro do leka wyniósł EUR/ALL 139,50 w piątek, 16 listopada, nieznacznie mniej niż EUR/ALL 139,75 tydzień wcześniej, wynika z danych Banku Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh). Podobnie zachowywał się kurs amerykańskiego dolara, który osłabił się delikatnie do USD/ALL 109,57 w ostatni piątek z USD/ALL 109,86 w dniu 9 listopada. (bankofalbania.org)

 

Opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE