Home / Bałkany / Albania / Albania: 19 – 25 listopada 2012 r.

Albania: 19 – 25 listopada 2012 r.

Chorwacki Konstruktor-Split o krok od koncesji na budowę autostrady

Chorwacka firma Konstruktor-Split najprawdopodobniej wygra przetarg na budowę, utrzymanie i eksploatację 70 km autostrady Thumanë-Tirana-Rrogozhinë, informuje Gazeta Shqip. To już trzecia decyzja w sprawie wykonawcy tej części tzw. korytarza centralnego.

 

Komisja PE rekomenduje przyznanie statusu kandydata

Albania jest o krok bliżej do otrzymania statusu kandydata do Unii Europejskiej, po tym jak Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego rekomendowała taki krok Parlamentowi. Członkowie zaznaczyli jednocześnie w komunikacie, że kluczowym sprawdzianem będą wybory parlamentarne latem 2013 r.

 

Dynamiczny wzrost eksportu o 11% r/r w październiku

Eksport w październiku wzrósł o 11% r/r do ALL 19 mld (EUR 136 mln), a import spadł o prawie 2% r/r do ALL 46,5 (EUR 332 mln), stopień pokrycia importu wyniósł zatem 40,8%, podaje albański urząd statystyczny INSTAT. Znacznemu wzrostowi eksportu minerałów i żywności towarzyszyła intensyfikacja eksportu do  Hiszpanią, która zajmuje obecnie drugie miejsce wśród unijnych odbiorców albańskich produktów ustępując tylko Włochom.

Dane: Handel zagraniczny w październiku 2012 r.

 

Spada kredytowanie biznesu – 9M 2012

We wrześniu udzielono mniej nowych kredytów niż w którymkolwiek miesiącu 2012 r., a także mniej niż rok wcześniej, wynika z danych Banku Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh). Wartość nowych kredytów dla przedsiębiorstw wyniosła ALL 12 mld (EUR 86 mln), to jest o ponad ALL 10 mld mniej niż w tym samym okresie rok temu. W ciągu 9 miesięcy br. wartość nowych kredytów wyniosła ALL 160 mld (EUR 1,14 mld), czyli o 4% mniej r/r.

Dane: Nowe kredyty we wrześniu i w okresie styczeń-wrzesień 2012 r. ogółem i według sektorów gospodarki

 

Albania zniesie ostrożnościową granicę 60% PKB dla długu publicznego

Albania nie będzie już musiała utrzymywać długu publicznego poniżej 60% PKB, jak dotychczas nakazywało prawo, wynika z propozycji rządu złożonej w parlamencie w związku z projektem budżetu na rok 2013.

 

Sytuacja energetyczna zmierza ku poprawie

Sytuacja energetyczna w Albanii stopniowo będzie ulegać poprawie, bowiem obecna produkcja energii wynosi około 11 mln kWh dziennie, ocenia TV Scan. Łącznie w kraju zużywa się do około 20 mln kWh dziennie z czego 8,5 mln kWh pochodzi z importu.

 

Wodociągi bez prądu, CEZ (prawie) bez licencji

Dystrybutor energii elektrycznej CEZ Shpërndarje, spółka-córka czeskiego ČEZu, może stracić licencję na przesył i sprzedaż prądu odbiorcom detalicznym, po tym jak Urząd Regulacji Energetyki (Enti Rregullator i Energjisë, ERE) zdecydował o wszczęciu procedury odebrania spółce licencji na prowadzenie tej działalności w Albanii. W odpowiedzi CEZ przypomniał o EUR 165 mln długu Albanii wobec spółki i dodał, że firma nie zamierza wykazywać tolerancji wobec żadnego dłużnika.

 

Aukcja obligacji 2-letnich: EUR 7,14 mln na 7,7%

Albania sprzedała we wtorek obligacje dwuletnie o stałym oprocentowaniu 7,7% w skali roku o łącznej wartości ALL 1 mld (EUR 7,14 mln) przy ofertach na ALL 2,65 mld (EUR 18,9 mln). (bankofalbania.org)

 

Kursy walut: EUR/ALL 139,77, USD/ALL 108,44

Kurs euro do leka wyniósł EUR/ALL 139,77 w piątek 23 listopada wobec EUR/ALL 139,50 tydzień wcześniej, wynika z danych Banku Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh). Równocześnie dolar amerykański osłabił się nieznacznie w stosunku do leka, a kurs USD/ALL spadł do 108,44 w ostatni piątek z USD/ALL 109,57 w dniu 16 listopada. (bankofalbania.org)

 

Opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE