Home / Bałkany / Albania / Albania: 24 – 30 września 2012 r.

Albania: 24 – 30 września 2012 r.

Albania, Grecja, Włochy: Podpisano memorandum o TAP

Albania, Włochy i Grecja podpisały trójstronne memorandum o współpracy w sprawie budowy gazociągu transatlantyckiego, którego 180-kilometrowy odcinek ma przecinać terytorium Albanii, powiedział mediom premier Sali Berisha.

 

Vetro prowadzi w wyścigu o Albpetrol – EconMin

Znane są formalne oceny ofert firm konkurujących o kupno Albpetrol.  Firmy, które zakwalifikowały się do dalszych etapów  przetargu to Vetro Energy (97,79 pkt), Win Bussies (44,39 pkt) i na trzecim miejscu kanadyjska firma Bankers Petroleum (30,33 pkt), ogłosił w dniu 28 września wiceminister gospodarki Sokol Dervishaj . Kryteria oceny miały charakter finansowy i techniczny. Jak widać, prowadzenie Vetro nie podlega wątpliwości. Amerykańska firma konsultująca przetarg Patton Boggs również przyznała Vetro 97,79 punktów.

 

Analiza: Albania spada w międzynarodowych rankingach gospodarczych

Albania zajmuje nie najlepsze miejsce w rankingach mierzących stan gospodarki i wolności gospodarczej. Brak wolnorynkowych reform spowodował, że kraj zanotował kolejne obniżenie ratingu w najważniejszych ekonomicznych raportach: Doing Business sporządzony przez Bank Światowy i Global Competitiveness Report autorstwa World Economic Forum.

 

Deficyt handlowy w sierpniu niższy r/r, rośnie znaczenie paliw

Deficyt handlowy Albanii w sierpniu wyniósł 28,3 mld ALL (202 mln EUR), co oznacza niewielki (0,4%) wzrost w stosunku do lipca bieżącego roku. W porównaniu do sierpnia roku 2011 deficyt jest mniejszy o 13,8%, informuje Instytut Statystyczny (INSTAT). Handel z krajami unijnymi wynosi 62,6% ogółu.

 

Albanii grozi spirala kryzysu, konieczna współpraca rządu i banków – prezes BSh

Niski popyt wewnętrzny i inwestycje mogą wepchnąć Albanię w spiralę kryzysu, a do uniknięcia negatywnego scenariusza niezbędna jest współpraca zarówno rządu, jak i sektora bankowego, ostrzega prezes Banku Albanii Ardian Fullani w komunikacie na koniec posiedzenia Rady Nazdorczej Banku.

 

Biurokracja zmorą przedsiębiorców

Do albańskich urzędów podatkowych przed dwoma tygodniami wpłynęło wiele skarg ze strony organizacji zrzeszających przedsiębiorstwa krajowe i zagraniczne. Amerykańska Izba Handlowa wystosowała oskarżenie w ostrym tonie zarzucając administracji podatkowej aroganckie zachowanie i opieszałość przy udzielaniu zwrotów podatkowych. Wobec tych zastrzeżeń urząd nabrał wody w usta i do dzisiaj nie zareagował.

 

Rosną zyski banków w lipcu, ale złych kredytów nadal przybywa

Zysk albańskiego sektora bankowego w okresie styczeń-lipiec br. sięgnął ALL 2,69 mld (EUR 19,2 mln), czyli o prawie 1/3 więcej niż rok wcześniej, wynika z danych Związku Banków Albanii (Shoqata Shqiptare e Bankave, AAB). Wzrosła też zyskowność banków, równocześnie zwiększył się jednak udział tzw. złych kredytów w portfelu.

 

Mimo lipcowego ożywienia kredytów dla MŚP nadal mało

Wartość nowych kredytów dla małych i średnich firm rosła w lipcu szybciej niż kredytow dla biznesu w ogóle, wynika z danych Albańskiego Związku Bankowego (Shoqata Shqiptare e Bankave, AAB). W lipcu sektor MŚP zaciągnął ALL 7,78 mld (EUR 55,6 mln) nowych kredytów, o 20,1% więcej niż w lipcu 2011 r., podczas gdy przyrost kredytowania biznesu w ogóle był równy 13,5% r/r do ALL 19,2 mld (EUR 137 mln).

 

Dalszy spadek rentowności bonów skarbowych

Rentowność 12-miesięsznych papierów skarbowych na wtorkowej aukcji spadła ponownie do 6,88% z 6,97% na poprzedniej aukcji w połowie września i 7,35%-7,38% latem, przy popycie ALL 10,43 mld i podaży ALL 6,7 mld, informuje Bank Albanii. Rentowność 3-miesięcznych bonów wyniosła 5,08%, minimalnie więcej niż 5,07% pod koniec sierpnia, i znacznie poniżej 5,23% z końca lipca, i przy popycie równy ALL 3,34 mld z podażą ALL 2,9 mld. (bankofalbania.org)

 

Kursy walut: EUR/ALL 140,19, USD/ALL 108,34

Euro wziąć umacnia się w stosunku do albańskiego leka; piątkowy (28.09.2012) kurs średni Banku Albanii wyniósł EUR/ALL 140,19 wobec EUR/ALL 139,40 tydzień wcześniej i nawet EUR/ALL 136,80 w połowie sierpnia. Zauważalnie umacnia się również dolar amerykański, do USD/ALL 108,34 w piątek z USD/ALL 107,09 w dniu 21 września. (bankofalbania.org)

 

Opracowała: Marta Kołczyńska

 

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE