Home / Bałkany / Albania / Albania: 5 – 11 listopada 2012 r.

Albania: 5 – 11 listopada 2012 r.

Czy Turecki Çalık Enerji przejmie dystrybucję energii po wycofaniu ČEZu?

Turecka spółka energetyczna Çalık Enerji pojawiła się w spekulacjach dot. możliwego dystrybutora energii w Albanii po bardzo prawdopodobnym wycofaniu się CEZ Shpërndarje, spółki-córki czeskiego ČEZu, piszą albańskie media.

 

TAP rozpoczyna kampanię lobbingową

W ramach zbliżającego się wyboru projektu gazociągu mającego dostarczać gaz z Azerbejdżanu do Europy Zachodniej, przedstawiciele spółki Trans Adriatic Pipeline (TAP) rozpoczęli w Albanii kampanię lobbingową.

 

Opóźnienia w zakończeniu prywatyzacji Albpetrol

W miesiąc po rozstrzygnięciu przetargu prywatyzacyjnego spółki naftowej Albpetrol transakcja nadal nie została sfinalizowana, informują albańskie media. Podpisanie umowy miało zostać odroczone o 30 dni na wniosek zwycięzcy przetargu, konsorcjum Vetro Energy.

 

Dług publiczny w w przyszłym roku może jeszcze wzrosnąć – budżet 2013

Ministerstwo finansów przygotowało dwa warianty budżetowe na przyszły rok. Wszystko wskazuje na to, że rząd będzie forsować optymistyczny scenariusz, a dług publiczny wzrośnie do poziomu 63,5% przekraczając tym samym ustawową granicę 60%, co z pewnością spotka się z reakcją chociażby Banku Światowego.

 

Inflacja zwalnia do 2,4% w październiku

Inflacja spowalnia drugi miesiąc z rzędu, co odzwierciedla spadek indeksu dóbr konsumpcyjnych do 2,4% r/r w październiku z 2,6% r/r we wrześniu i 2,8% r/r w sierpniu, wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). Tempo wzrostu cen utrzymuje się w granicach celu inflacyjnego Banku Albanii, tj. 1-3%.

 

Zbyt mało wymiany handlowej między Kosowem i Albanią

Albania i Kosowo nie wykorzystują potencjału współpracy gospodarczej, ocenia kosowska minister handlu i przemysłu Mimoza Kusari-Lila. Mimo wzrostu obrotów handlowych między obu krajami, pozostają one na niezadowalającym poziomie. Albania jest dopiero na trzecim miejscu wśród największych partnerów handlowych Kosowa po Macedonii, na którą przypada 46% wolumenu obrotów handlowych Kosowa, i Serbii (25%). (TV Scan)

 

O współpracy albańsko-azerskiej: Wizyta Mustafayeva w Tiranie

Projekt gazociągu transadriatyckiego TAP był głównym tematem rozmowy ministra gospodarki Azerbejdżanu Shahina Mustafayeva ze swoim albańskim odpowiednikiem Edmondem Haxhinasto. Oprócz tego omawiano plany pogłębienia współpracy gospodarczej między obu krajamim.in. w sferze handlu, a także realizacji wspólnych projektów inwestycyjnych. Podczas swojej wizyty w Albanii Mustafayev spotkał się również m.in. z premierem Albanii Salim Berishą, częścią Rady Ministrów, a także merem Tirany Lulzimem Bashą. Odwiedził też portowe miasto Durrës oraz terminal gazowy Porto Romano, co wywołało w albańskiej prasie spekulacje na temat potencjalnego większego zaangażowania Azerbejdżanu w albańskim sektorze energetycznym. (Gazeta Shqip 1 i 2)

 

Tirex rozpoczyna wydobycie złota, srebra i miedzi w regionie Mirdita

Kanadyjska spółka poszukiwawcza Tirex Resources rozpocznie produkcję złota, srebra i miedzi w Albanii dzięki pozyskanych na ten cel USD 7,7 mln, informuje portal proactiveinvestors.co.uk. W październiku albańskie Ministerstwo Gospodarki zamieniło spółce sześć licencji poszukiwawczych w regnionie Mirdita na 25-letnie licencje wydobywcze. Tirex podpisał już porozumienie o współpracy przy wydobyciu, co pozwoli na szybkie podjęcie działalności. (proactiveinvestors.co.uk)

 

Kursy walut: EUR/ALL 139,75, USD/ALL 109,86

Kurs euro do leka wyniósł EUR/ALL 139,75 w piątek, 9 listopada, wobec EUR/ALL 139,90 tydzień wcześniej. Dolar amerykański umocnił się w stosunku do leka do USD/ALL 109,86 w ostatni piątek z USD/ALL 108,57 w dniu 2 listopada. (bankofalbania.org)

 

Opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE