Home / Polityka / Do wyborów prezydenckich w Słowenii pozostało 7 dni

Do wyborów prezydenckich w Słowenii pozostało 7 dni

Słoweńska kampania prezydencka jest już na ostatniej prostej, do wyborów pozostało 7 dni. Przypomnijmy, iż Słoweńcy zadecydują o wyborze prezydenta 11 listopada, w święto – Martinovo.

Ostatnia konfrontacja kandydatów odbyła się 2 listopada bez faworyta, obecnego prezydenta – Danilo Türka. Jednym  z tematów dyskusji podczas spotkania były ustawy o państwowym holdingu oraz o wzmocnieniu stabilności banków i związane z nimi referenda.

Przypomnijmy, we wtorek 30 listopada przed północą, 30 posłów (w tym 27 posłów Pozytywnej Słowenii) złożyło wniosek o przeprowadzenie referendów na temat ustaw o państwowym holdingu oraz o bankach.

Jak posłowie PS zapisali na swojej stronie, ustawy te nie tylko nie prezentują sposobu na rozwiązanie zarządzania państwowym majątkiem czy też rozwiązania trudnej sytuacji banków, a wręcz przyczynią się do pogłębienia problemów w obu kwestiach. Ustawa o holdingu ma służyć upolitycznieniu zarządzania majątkiem i w konsekwencji prowadzić do korupcji. Natomiast ustawa dotycząca reformy bankowej jest według nich sprzeczna z ustawą o bankowości i ustawą o spółkach gospodarczych.

Ponieważ wnioski o referendum zostały złożone poprawnie, senat ma obowiązek rozpisać referenda w ciągu 7 dni od złożenia wniosków.

Borut Pahor podczas spotkania zorganizowanego przez Zgromadzenie na rzecz republiki (Zbor za republiko) stanowczo sprzeciwił się idei referendów. Türk natomiast traktuje wniosek o rozpisanie referendów za atak na niezależność Słowenii.

Pahor  uważa  referendum za szkodliwe rozwiązanie, według niego decyzję o wprowadzeniu państwowego holdingu należy zostawić politykom.  Referendum doprowadzi tylko do zaostrzenia już i tak napiętej sytuacji politycznej w kraju oraz wzrostu braku zaufania społeczeństwa. Ponadto zaprzeczył jakoby występował za rozwiązaniem rządu, dodając iż takie działanie mogłoby doprowadzić do kryzysu politycznego.

Zdaniem Zvera referendum w sprawie kluczowych działań antykryzysowych doprowadzi do  pogorszenia ratingów kredytowych Słowenii oraz jest kontynuacją jugosłowiańskiej polityki zadłużania, która doprowadziła Słowenię do skraju bankructwa.

Türk mimo dwukrotnego potwierdzenia terminu, nie wziął udziału w debacie. Dzień wcześniej, 1 listopada  wezwał rząd do wycofania bądź odroczenia obu kontrowersyjnych ustaw, jednocześnie wezwał zwolenników referendum do wycofania lub odroczenia wniosku o referendum.  Obie ustawy wcześniej przyjął senat jako najwyższy organ Republiki Słowenii. Dlatego przyjęte przepisy nie mogą być wycofane, tak jak by tego chciał Danilo Türk, który wykazał się tym samym nieznajomością ładu prawnego w Słowenii.

Źródła: siol.net,  rtvslo.si

 

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE