Home / Bałkany / Chorwacja / Dobry początek roku dla chorwackich eksporterów

Dobry początek roku dla chorwackich eksporterów

Umowy zagraniczne opiewające w sumie na kwotę ponad 780 mln HRK [427 mln PLN] podpisali w pierwszych miesiącach 2012 r. wiodący chorwaccy eksporterzy. Przy uwzględnieniu dość niskiej aktywności inwestycyjnej odnotowanej w tym samym okresie, jest to wynik zadowalający – uważają przedsiębiorcy skupieni w Chorwackim Związku Eksporterów [Hrvatska udruga izvoznika – HIZ].

To dobra wiadomość, choć bilans wymiany handlowej prowadzonej przez Chorwację trudno uznać za korzystny. Na początku 2012 r. chorwacki eksport wzrósł zaledwie o 3,7 %, czyli znacznie mniej niż import, którego wzrost szacuje się na 11,7%. Tym samym deficyt handlowy odnotowany w styczniu b.r. wyniósł 3,17 mld HRK [1,74 mld PLN] i był o prawie 27% wyższy od deficytu w styczniu 2012 r.

Obecny wzrost importu jest spowodowany sytuacją gospodarczą w latach 2009-2011 oraz wyższymi kosztami energii dostarczanej z zagranicy – stwierdził członek HIZ, Ante Babić. Według prognoz Chorwackiego Związku Eksporterów, w kolejnych miesiącach 2012 r. eksport wzrośnie o dalsze 3-5%, a chorwackie produkty trafiać będą głównie do Niemiec i Austrii, krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które podpisały porozumienie CEFTA, a także na rynek turecki, rosyjski, brazylijski, indyjski oraz rynki innych krajów Azji Południowej i Wschodniej.

Spośród chorwackich firm najwyższym, opiewającym na kwotę ponad 525 mln HRK [287 mln PLN] kontraktem na eksport swoich produktów podpisanym w ostatnich miesiącach może pochwalić się producent przewodów elektrycznych i kabli – grupa Eurocable. Intratne umowy zawarli również m.in. firma Končar inwestująca 85 mln HRK [46,6 mln PLN] w Finlandii w produkcję generatorów do elektrowni wodnych – o czym informowaliśmy już na naszym portalu, zagrzebski Pastor na dostawę sprzętu gaśniczego dla brukselskiej firmy Euro Fire Group – 30 mln HRK [16 mln PLN], czy nastawiona głównie na eksport firma Ericsson Nikola Tesla [ENT], która zawarła umowę z BH Telecom o wartości 65 mln HRK [36 mln PLN].

Wśród chorwackich eksporterów chcących podbić bardziej egzotyczne rynki, znajdują się m.in. wytwórca chemikaliów i farmaceutyków Belupo, którego produkty trafią wkrótce do Malezji i innych krajów Azji, czy producenci alkoholi: Kutjevo oczekujące na zawarcie umowy z chińskim partnerem na sprzedaż swojego wina w Chinach i krajach Dalekiego Wschodu (o eksportowych sukcesach tej firmy informowaliśmy już na naszym portalu i Badel, który podpisał umowę joint venture z chińską firmą Tadee Holding Group – o czym pisaliśmy w styczniu b.r.

Warto zaznaczyć, że wysokość części umów zawartych w ostatnich miesiącach przez chorwackich eksporterów nie została ujawniona. Tak było m.in. kontraktu zawartego przez firmę farmaceutyczną Imunološki zavod na dostarczenie na rynek rosyjski szczepionki na różyczkę w ilości odpowiadającej 2,9 mln pojedynczych dawek.

Źródło: poslovni.hr

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE