Home / Bałkany / BiH / BiH: Dobry śmieć to brak śmiecia – sarajewska akcja promująca recykling

BiH: Dobry śmieć to brak śmiecia – sarajewska akcja promująca recykling

W zeszłym roku na wysypiska śmieci w Bośni i Hercegowinie trafiło milion czterysta dwadzieścia dwa tysiące pięćset trzynaście ton odpadów. Akcja Dobry śmieć to brak śmiecia odbywająca się w europejskim tygodniu recyklingu, ma uświadamiać mieszkańców Sarajewa jak ograniczyć ilość produkowanych codziennie odpadów.
Dobry śmieć to brak śmiecia – pod taką nazwą odbywa się właśnie w Sarajewie akcja mająca na celu promowanie recyklingu i uświadamianie mieszkańców jak zmniejszyć ilość produkowanych odpadów. Organizatorem jest Stowarzyszenie ochrony środowiska, przyrody i zdrowia Ekotim we współpracy z Centrum Rozwoju Regionalnego miasta Sarajewa w związku z europejskimi obchodami tygodnia zmniejszania ilości śmieci.
– Człowiek to jedyna istota, która poprzez zaspokajanie swoich potrzeb generuje ogromną ilość odpadów zanieczyszczających naszą ziemię. W ich produkcji dogoniliśmy już najbardziej rozwinięte kraje Europy, powiedziała Adisa Ahatović, członek Ekotimu.

Licealiści w akcji
Do akcji przyłączyły się również szkoły. W Gimnazjum nr 2 w Sarajewie pod szyldem: Licealiści w akcji. Zmniejsz ilość, wykorzystaj ponownie, recyklinguj, zaprezentowane zostały sposoby, które mogą wspomóc ochronę przyrody. Zorganizowany został również pokaz mody, a wszystkie stroje wykonane zostały ze starych ubrań.

Co możemy zrobić sami?
Ilość produkowanych każdego dnia śmieci (dających rocznie setki tysięcy kilogramów odpadów) możemy zmniejszać na wiele sposobów, np. przez:
– ponowne wykorzystanie szklanych opakowań
– kupowanie produktów, które zapakowane są w papierowe, a nie plastikowe opakowania
– kupowanie produktów w opakowaniach zwrotnych
– noszenie na zakupy ekologicznych torb wielokrotnego użytku (co znacznie zredukuje ilość wyrzucanych plastikowych siatek)
– kreatywne re-wykorzystanie wszelkiego rodzaju materiałów

Tekst: radiosarajevo.ba, tłum. i red. Monika Okupniak

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE