Home / Patronat / DOČEK NOVE GODINE w Klubie RE w Krakowie

DOČEK NOVE GODINE w Klubie RE w Krakowie

Autorka: Olga Bartosiewicz

W miniony piątek, 11 stycznia, wszyscy krakowscy miłośnicy Bałkanów po raz kolejny mieli okazję powitać w Klubie RE Nowy Rok według kalendarza juliańskiego. Sylwester bałkański, czyli Doček Nove Godine, który stał się już coroczną tradycją w RE, przyciągnął jak zwykle tłumy. Jak podają sami organizatorzy imprezy, jest to najstarsza tego typu inicjatywa w Polsce.

Podawana przy wejściu do klubu rakija skutecznie rozgrzała wszystkich uczestników zabawy – sala taneczna była pełna już od pierwszych dźwięków zagranych na scenie przez gwiazdę wieczoru – zespół TSIGUNZ FANFARA AVANTURA. Muzycy porwali publiczność w dwugodzinną podróż po świecie muzyki z Bałkanów, Turcji, Bliskiego Wschodu i Indii. Było kolorowo, gorąco, wirowały trąbki, sygnety, tancerze i tancerki – Klub RE zamienił się na jedną noc w pełen pozytywnej energii bałkański kocioł.

O północy wystrzeliły szampany i można było usłyszeć płynące zewsząd życzenia wykrzykiwane radośnie po polsku, serbsku, bułgarsku, angielsku… Po czym parkiet taneczny rozgrzał się na nowo i rozpoczęła się, trwająca do rana, szalona bałkańska „dyskoteka”: „balkan’n’gypsy electro party by selecta dr”.

Zwolennikom spokojniejszej zabawy, organizatorzy zaproponowali natomiast „galicyjski mix wstrząśnięty, nie zmieszany” w mniejszej sali „Bunkier muzyczny” – można tam było posłuchać mieszanki bardziej stonowanych, ale wprawiających w równie dobry nastrój utworów żydowskich, cygańskich, ukraińskich, łemkowskich czy też słowackich.

Jednym słowem – zabawa była przednia, więc kto nie zdołał przyjść – niech żałuje, albo niech uzbroi się w cierpliwość i poczeka do przyszłego roku, by wspólnie z innymi fanami kultury bałkańskiej przywitać rok 2014 z pieśnią „Ederlezi” na ustach!

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE