Home / Bałkany / BiH / Dodik: BiH to kajdany dla RS

Dodik: BiH to kajdany dla RS

Zdaniem prezydenta RS, Milorada Dodika, na Bałkanach istnieją dwa serbskie państwa – oprócz Serbii jest to niewątpliwie Republika Serbska, zarówno wg definicji z Dayton, jak i z Montevideo, w których to jest mowa o międzynarodowych kryteriach formowania państwa, w tym trzech obowiązkowych, jakimi są terytorium, naród i sprawnie funkcjonująca władza. Uważa on także, iż RS brakuje międzynarodowego uznania i – w efekcie – członkostwa w ONZ.

Zapytany przez dziennikarzy z „EuroBlic” o to, jak długo jeszcze BiH wytrwa w obecnym stanie, odpowiedział, iż „będzie istnieć tak długo, jak chce”, ale rozpad kraju jest nieunikniony. Dodał też, że nieporadność BiH kosztuje RS miliardy marek, a sam fakt stworzenia i utrzymania BiH okazał się polityczną, wojskową i finansową porażką wspólnoty międzynarodowej.

– Ostatnia próba interwencji zakończyła się zignorowaniem woli politycznej FBiH i dopuszczeniem do władzy Zlatka Lagumdžiji (SDP BiH). Nie minęły dwa lata, a wracamy do sytuacji sprzed wyborów – powiedział Dodik.

Prezydent potępił też niedawne posunięcie Przewodniczącego Prezydium BiH Bakira Izetbegovicia, który po rozpoczęciu negocjacji między RS a Chorwacją w sprawie budowy hydroelektrowni „Dubrownik 2” powiedział, że „tak nie może być”. Dodik stwierdził, że takie inwestycje „nie mogą się udać we współpracy BiH”, a podejście Izetbegovicia pokazuje jedynie hegemonistyczne zapędy Bośniaków.

Dodik podkreślił, że stosunki między Serbią a RS muszą być silniejsze, a Belgrad powinien w większym stopniu uwzględniać Serbów spoza Serbii. Dodał również, iż uznanie przez BiH niepodległości Kosowa i Metochii nie sprawi, iż BiH pójdzie do przodu. Według niego współpraca z Rosją zapewnie RS bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy, gdyż jest to nie tylko najważniejszy partner ekonomiczny, ale i polityczny. Mówiąc o rozwoju gospodarczym RS, prezydent podkreślił, że prace publiczne są zawsze odpowiedzi na globalny kryzys.

- Auotostrady są tylko jedną częścią projektów, energetyka kolejną. Myślę, że wkrótce zakończymy rozmowy dotyczące oferty hydroelektrowni Buk Bijela. Musimy przeprowadzić reindustrializację, która mogłaby pomóc i doprowadzić do tego, że każda lokalna wspólnota reaktywowałaby jakąś działalność handlową bądź zakład przemysłowy – oznajmił prezydent i dodał, że kolejny segment, który wymaga restrukturyzacji, to rolnictwo.

Źródło: sutra.ba

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE