Home / Bałkany / BiH / Dodik: Federacja podzielona na dwa okręgi wyborcze

Dodik: Federacja podzielona na dwa okręgi wyborcze

Delegacja HDZ BiH (Chorwacka Demokratyczna Unia Bośni i Hercegowiny) i SNSD (Sojusz Niezależnych Socjaldemokratów) pod przewodnictwem prezesów tychże partii, Dragana Čovicia i Milorada Dodika, podczas spotkania w Mostarze dyskutowała na temat bieżącej sytuacji w BiH, m.in. o niewykonaniu orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości w sprawie „Sejdić-Finci przeciwko BiH”, ostatecznym kształcie budżetu państwa oraz współpracy podczas wyborów lokalnych.

Sejdić-Finci

– Nasze poglądy polityczne w kwestiach odnoszących się do sprawy” Sejdić-Finci”są jasne i zbieżne z poglądami HDZ BiH – powiedział Dodik i dodał, że SNSD chce wdrożyć decyzję Trybunału w Strasburgu, co oznacza zwalczenie dyskryminacji kandydatów i umożliwienie startu w wyborach każdemu, kto wyrazi taką chęć.

Zdaniem prezesów, kluczowym zagadnieniem jest utworzenie dwóch okręgów wyborczych, które umożliwiłyby wybór dwóch członków Prezydium.

Demobilizacja Sił Zbrojnych BiH
Jeśli chodzi o status tymczasowo zdemobilizowanych żołnierzy Sił Zbrojnych BiH, Dodik uważa, że prawo to było złe i że powinno zostać zawieszone do czasu rozwiązania tego problemu.

– Wierzymy, że w ciągu dwóch dni swoje zdanie powinna zaprezentować Rada Ministrów – powiedział Dodik.

Wybory lokalne i sprawa Mostaru

Dodik oznajmił, że SNSD wspiera rozwiązania, które sprawiłyby, że sposób przeprowadzania wyborów byłby ujednolicony i uproszczony, bez sztucznie narzuconej formy.

W związku ze sprawą przywrócenia Prawosławnej Szkoły Miejskiej, Dodik powiedział, że mniejszości bośniacka i chorwacka w RS również powinny swobodnie prowadzić swoją działalność.

Według Čovicia spotkanie w Mostarze jest kontynuacją rozmów rozpoczętych przez sześć partii (SNSD, SDP BiH, SDA, HDZ BiH, HDZ 1990 i SDS) w Banja Luce. Prezes zapytany, czy HDZ BiH i SNSD sprzeciwiaja się wyborom w październiku tego roku zamiast w 2014, oznajmił, że będzie wspierać ten pomysł, choć uważa, że nie ma sensu organizować wyborów każdego roku.

Budżet BiH

Na pytanie, czy wybory utrudniają przyjęcie budżetu, Dodik odpowiedział, że nie ma to nic wspólnego z wyborami.
-Nie powinniśmy się łudzić, że budżet BiH będzie rozbuchany. Powinniśmy się raczej spodziewać restrykcyjnej formy, możliwej do przyjęcia w ciągu najbliższych 10 dni.

W skład delegacji HDZ BiH weszli Dragan Čović, Morjana Kristo oraz Vjekoslav Bevanda. SNSD reprezentowali Milorad Dodik i Nikola Špirić.

Źródło: sutra.ba

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE