Home / Bałkany / BiH / Dodik: Należy utworzyć Herceg-Bośnię

Dodik: Należy utworzyć Herceg-Bośnię

Prezydent RS Milorad Dodik ogłosił, iż chorwaccy politycy powinni zorganizować referendum związane z sytuacją Chorwatów w BiH i majoryzacją opcji bośniackiej. Dodał też, że najlepszym sposobem na wyjście z kryzysu byłoby dla BiH utworzenie związku trzech republik.

– Moim zdaniem, jedynym rozwiązaniem jest odrzucenie przez Chorwatów wszystkich propozycji z zewnątrz i jasne wyrażenie swojego stanowiska. Powinno ono zostać politycznie usankcjonowane poprzez zorganizowanie referendum tam, gdzie żyją Chorwaci. Cieszę się, że chorwacki blok polityczny z HDZ (Chorwacka Unia Demokratyczna – przyp. red.) i panami Čoviciem i Ljubiciem na czele wyraźnie artykułują swoje poglądy – oznajmił Dodik w wywiadzie dla dziennika „Večernji list”.

Prezydent stwierdził również, iż rekonstrukcja FBiH powinna zakończyć się ustanowieniem związku trzech republik.

– Jeśli chcecie znać moje zdanie, Federację należy podzielić na dwie części, tworząc dodatkowo Herceg-Bośnię. Pozostałe części, Republika Serbska i Bośnia, wraz z nowo utworzonym entitetem zawiązałyby trójstronny sojusz na poziomie państwa przy jednoczesnym zmniejszeniu kompetencji, które obecnie posiada. Według mnie, odnosiłoby się to jedynie do kwestii polityki zagranicznej, handlu zagranicznego i bezpieczeństwa zewnętrznego – wyjaśnił Dodik.

Zdaniem prezydenta RS, bośniacka polityka jest konfliktogenna i spowodowała najwięcej szkód, przede wszystkim dlatego, iż narodowi temu przypadło więcej praw z powodu strat, jakie poniósł podczas ostatniej wojny, przez co Chorwaci i Serbowie czują się obecnie pokrzywdzeni.

Źródło: sutra.ba

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE