Home / Bałkany / Czarnogóra / Dokąd Czarnogóra wywozi broń i sprzęt wojskowy?
amunicja-patrz.pl

Dokąd Czarnogóra wywozi broń i sprzęt wojskowy?

W Czarnogórze w zeszłym roku odnotowano tendencję wzrostową wydanych pozwoleń na wywóz broni, co oznacza w praktyce powrót do sytuacji z przed czterech lat, kiedy z kraju wywożono sprzęt o bardzo dużej wartości.
Według danych dotyczących wydanych pozwoleń na wywóz broni i sprzętu wojskowego, najbardziej znaczącymi miejscami dla Czarnogóry są: Serbia (7 pozwoleń), Ukraina (5), Republika Burundi (5), Bułgaria (4), Polska (3) oraz Republika Gwinei Równikowej, Anglia, Kazachstan, Mali, Peru, USA i Wietnam – po dwa pozwolenia.
Według informacji Ministerstwa Gospodarki, które jest odpowiedzialne za wydawanie pozwoleń, resort wydał łącznie 59 takich dokumentów na wywóz sprzętu do 30 miejsc, a wartość towaru to łącznie 6,46 mln euro. – Wartość zatwierdzonych pozwoleń na wywóz w 2013 roku zwiększyła się o 31% w porównaniu do 2012 roku (ponad 1,55 mln euro). W stosunku do zatwierdzonego eksportu w 2011 roku ta różnica wynosi już ponad 2,5 mln euro. Porównując jednak wywóz w 2010 i 2009 roku wartość ta jest mniejsza odpowiednio o 3,47 mln euro i 1,26 mln euro, według informacji podanych w sprawozdaniu na temat handlu zagranicznego i kontrolowanych towarów w 2013 roku.
Pod względem finansowym, najważniejszymi kierunkami eksportu w 2013 roku były: Stany Zjednoczone (1,83 mln euro), Bułgaria (1,28 mln euro) i Republika Burundi (0,69 mln euro).

Źródło: portalanalitika.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE