Home / Bałkany / BiH / Dom rzemiosła – nowy punkt na turystycznej i kulturalnej mapie Sarajewa
kuca-zanata-seebiz.net.jpg

Dom rzemiosła – nowy punkt na turystycznej i kulturalnej mapie Sarajewa

W stolicy Bośni i Hercegowiny powstało wielofunkcyjne centrum – Dom Rzemiosła – mające zachować i promować wielowiekowe tradycje miasta, ale także doprowadzić do przekazywania cennych umiejętności młodemu pokoleniu oraz ułatwić nawiązanie współpracy rzemieślników z projektantami i łączenie tradycji z nowoczesnym wzornictwem. Jest to część projektu „Rozwój turystyki kulturalnej w Mostarze, Sarajewie i Skopje”.

Ośrodek ma zadbać o zachowanie materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Baščaršiji i przedstawia pełną historię sarajewskich rzemieślników. Stały program będzie promował sztukę dawną zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Planowane działania to certyfikowanie rzemieślników, wystawa i program edukacyjny, sprzedaż produktów i usług oraz działania promocyjne, marketingowe i informacyjne. Wszystkie produkty pokazane i dostępne w Domu Rzemiosła to wynik pracy doświadczonych rzemieślników Baščaršiji i współdziałania studentów Akademii Sztuk Pięknych trzech miast – Sarajewo, Široki Brijeg i Trebinje.

Projekt „Rozwój turystyki kulturalnej w Mostarze, Sarajewie i Skopje” realizuje międzynarodowa organizacja pozarządowa Oxfam, przy tworzeniu Domu Rzemiosła w Sarajewie współpracująca z lokalnymi partnerami.

Źródło: seebiz.net

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE