Home / Bałkany / Albania / Donald Suxho: American dream z finałem w Albanii
IMG_6043 res

Donald Suxho: American dream z finałem w Albanii

Donald Suxho (czyt.: Sudżo) z sukcesami grał dla siatkarskiej drużyny narodowej Stanów Zjednoczonych. W tym sezonie wrócił po 20 latach do korzeni – Albanii, gdzie zaczęła się jego przygoda z siatkówką. To historia sportowca o gołębim sercu, który nigdy nie zapomniał, skąd pochodzi.

- Nigdy nie myślałem, że to się stanie, ale zawsze chciałem wrócić, podzielić się moim doświadczeniem, historią, pomóc mojemu krajowi, młodym ludziom tutaj – przyznał Suxho zaraz po oficjalnej decyzji o powrocie do Albanii.

Siatkarz urodził się w miejscowości Korcza na wschodzie Albanii w 1976 roku. Tam spędził także swoje dzieciństwo oraz początki kariery. W latach 1991-1996 grał w juniorskiej reprezentacji swojego ojczystego kraju, a jako 19-latek zadebiutował także w kadrze seniorskiej. W ostatnim sezonie pobytu w Albanii zdobył mistrzostwo kraju z drużyną Skënderbeu Korcza, gdzie trenerem był jego ojciec. Właśnie w tym klubie spędził pierwsze pięć lat kariery sportowej.

W 1996 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Tam rozpoczął poszukiwania wyższej uczelni – po roku trafił na Uniwersytet Południowej Kalifornii, gdzie grał w lidze akademickiej przez trzy sezony. Co ciekawe po zakończeniu edukacji podpisał kontrakt z polskim klubem AZS-em Olsztyn, który występował wówczas, i nadal występuje, w najwyższej klasie rozgrywkowej. Potem sporo podróżował po świecie, grał we Włoszech, Grecji, Rosji, Argentynie oraz Turcji.

Jako reprezentant Stanów Zjednoczonych zadebiutował w 2001 roku. Obecnie siatkarz ma podwójne obywatelstwo. Podczas swojej kariery w barwach amerykańskiej kadry był uczestnikiem igrzysk olimpijskich w Atenach (1994) oraz Londynie (2012). W 2012 roku zdobył także srebrny medal w Lidze Światowej – najważniejszej komercyjnej imprezie siatkarskiej w każdym sezonie reprezentacyjnym.

Po tak bogatej karierze sportowej Suxho jako 38-latek zadecydował się wrócić do ojczystego kraju. Podjął się gry dla zespołu Studenti Tirana – obecnego mistrza Albanii w siatkówce.To jedyny klub z tego kraju, który występował w pucharach europejskich – Pucharze Challange, trzecim co do rangi turnieju międzynarodowym w Europie.

Choć zawodnik opuścił Albanię 20 lat temu, zawsze podkreślał swój związek z tym krajem oraz zdaje się być dobrze poinformowany, jeśli chodzi o stan sportu. – Poziom spadł, ponieważ rząd nie inwestuje i nie ma przepisów, które pomagałyby inwestować w tym kraju. Ludzie starają się zarabiać na życie lub zrobić biznes, więc sport jest niestety na ostatnim miejscu– komentuje zawodnik. – Liczę, że dzieląc się moją historią, mogę wzbudzić w kimś pasję, mam nadzieję na inwestycje rządowe i firm lokalnych. Czuję, że muszę dać coś mojemu krajowi po 20-letniej karierze – wyznaje siatkarz.

„Zabawny, towarzyski, ale nie wybredny” – tak mówi sam o sobie Donald Suxho. Prywatnie jest mężem byłej siatkarki Eleni Gkortsaniouk z Ukrainy oraz ojcem dwójki dzieci. Jego życiowy cel to bycie najlepszą osobą, jaką może być i zapewnienie synom lepszego życia niż sam miał. Ze swojego dzieciństwa za najpiękniejsze wspomnienie uznaje pierwszą podróż do Bułgarii. Jego hobby to narciarstwo, piesze wycieczki, pływanie, oglądanie filmów oraz podróże. Jeśli wygrałby na loterii, kupiłby swoim rodzicom wszystko, czego by zapragnęli i otworzyłby konto oszczędnościowe dla swojej rodziny. Suxho uważa, że ludzie mogą być zaskoczeni jego wielkodusznością, ale w praktyce każdy z siatkarskiego świata zna go jako człowieka o wielkim sercu.

Autorka: Magdalena Gajek

Źródła: CEV, FIVB, teamusa.org

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE