Home / Bałkany / Czarnogóra / Doświadczenie Polski cenne dla Czarnogóry w negocjacjach z Unią Europejską
Dni Polskie w Czarnogórze-vijesti.me

Doświadczenie Polski cenne dla Czarnogóry w negocjacjach z Unią Europejską

Doświadczenie Polski będzie dla Czarnogóry bardzo cenne w procesie negocjacji z Unią Europejską (UE), ale także po ich zakończeniu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, którym udało się podjąć niemal wszystkie pieniądze, które miała do dyspozycji w trakcie przystępowania do UE i później, oceniono na konferencji szkoleniowej, zorganizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach Dni Polski w Czarnogórze.
Rolnicy w Polsce nie mieli prawie żadnych dotacji zanim rozpoczęto rozmowy w celu przystąpienia do UE. Pierwsze dofinansowania otrzymali poprzez system płatności bezpośrednich, po dołączeniu do UE i ustanowieniu agencji, powiedział minister rolnictwa Czarnogóry, Petar Ivanović. Poinformował, że Czarnogóra oczekuje iż Strategia rozwoju rolnictwa na lata 2014-2020 będzie zakończona w pierwszym kwartale przyszłego roku. Zaznaczył również, że jest to wymóg by rozpocząć negocjacje z sektorem rolnictwa UE.
Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Polski, Zofia Szalczyk, powiedziała, że Polska przez ponad 10 lat była w okresie przygotowawczym do członkostwa, dodając, że rolnictwo odgrywa w kraju bardzo znaczącą rolę. – Rolnicy obawiali się Unii Europejskiej. Myśleli, że rynek krajowy zaleje zagraniczna żywność, a obcokrajowcy wykupią ich ziemie i Polska straci przez to suwerenność. Nic takiego się jednak nie wydarzyło. Eksport produktów rolniczych jest na poziomie 20 mln euro, podczas gdy przed przystąpieniem do UE wynosił 5 mln. Żywność jest kupowana nawet w Azji czy Afryce, o czym wcześniej nie można było nawet pomyśleć, powiedziała Szalczyk. Skoncentrowaliśmy się na zwiększeniu konkurencyjności i zdecydowaliśmy się, że nie będziemy proponować surowców, a gotowy produkt, zakończyła.
Dni Polskie w Czarnogórze rozpoczęły się 24 października 2013 roku uroczystą inauguracją z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi, prof. dr Petara Ivanovicia, ambasador Polski, Grażyny Sikorskiej i wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Zofii Szalczyk. Spotkania potrwają do 27 października.

Źródło: gov.me; vijesti.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE