Home / Bałkany / BiH / Dożywocie dla Karadžicia?
Radovan Karadzic - teletext.ch

Dożywocie dla Karadžicia?

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii ocenił, że były prezydent Republiki Serbskiej Radovan Karadžić powinien zostać skazany na karę dożywocia, jeśli zostanie osądzony za większość zarzucanych mu zbrodni.

W pisemnym oświadczeniu prokuratury, mającym podsumować jej stanowisko na temat procesu Karadžicia, nazwano oskarżonego „głównym politycznym i wojskowym liderem Serbów bośniackich i ich sił zbrojnych” w czasie wojny w Bośni trwającej w latach 1992-1995.

W poniedziałek 29 września przed trybunałem haskim rozpocznie się wygłaszanie mów końcowych procesu Karadžicia. Sam proces rozpoczął się w maju 2009 roku, ale wskutek utrudniania śledztwa przez oskarżonego, pierwszy świadek oskarżenia przesłuchany został dopiero 13 kwietnia 2010 roku.

Karadžić (69) jest oskarżony o ludobójstwo w Srebrenicy, prześladowanie muzułmanów i Chorwatów w Bośni i Hercegowinie, które w siedmiu gminach rozrosło się do skali ludobójstwa, terroryzowanie mieszkańców Sarajewa atakami artyleryjskimi i snajperskimi oraz branie na zakładników „niebieskich kasków” ONZ-u w latach 1992-1995.

Po ogłoszeniu niepodległości Republiki Narodu Serbskiego (późniejszej Republiki Serbskiej) w BiH, które miało miejsce 9 stycznia 1992, Karadžić został pierwszym prezydentem państwa.

W kwietniu 1992 roku Karadžić przeniósł się do Pale, a władze RS w maju tego samego roku rozpoczęły realizację swojej decyzji o formowaniu własnych sił zbrojnych uzyskiwanych spośród przebywającej w BiH serbskiej kadry oficerskiej Jugosłowiańskiej Armii Narodowej. Przez całą wojnę, wraz z komendantem wojennym Ratkiem Mladiciem, był liderem bośniackich Serbów i kreatorem działań wojennych.

Haski trybunał 25 lipca 1995 wniósł pierwszy akt oskarżenia przeciw Radovanowi Karadžiciowi. Akt ten zawierał 16 punktów, z których jeden obwiniał oskarżonych za ludobójstwo, a trzy – za zbrodnie przeciw ludzkości. Drugi akt oskarżenia, który odnosił się do zbrodni w Srebrenicy, został wniesiony 16 listopada 1995 roku i zawierał 20 punktów, z których jeden obwiniał Karadžicia za ludobójstwo, a dziewięć za zbrodnie przeciw ludzkości.

Były lider Serbów bośniackich został pojmany 21 lipca 2008 roku, po 12 latach życia w ukryciu. Był on ścigany międzynarodowym listem gończym, a dwa lata po jego zaginięciu USA ustanowiło nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów za informację na jego temat. Radovana Karadžicia aresztowano w autobusie miejskim w Belgradzie, gdzie mieszkał jako Dragan Dabić i pracował w klinice medycyny alternatywnej.

Żródło: radiosarajevo.ba

About Patrycja Pokora

Absolwentka warszawskiej polonistyki, doktorantka w Instytucie Slawistyki UW. Interesuje ją literatura dla dzieci, kultura popularna i meteorologia.
KOMENTARZE