Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii ocenił, że były prezydent Republiki Serbskiej Radovan Karadžić powinien zostać skazany na karę dożywocia, jeśli zostanie osądzony za większość zarzucanych mu zbrodni.
W pisemnym oświadczeniu prokuratury, mającym podsumować jej stanowisko na temat procesu Karadžicia, nazwano oskarżonego „głównym politycznym i wojskowym liderem Serbów bośniackich i ich sił zbrojnych” w czasie wojny w Bośni trwającej w latach 1992-1995.
W poniedziałek 29 września przed trybunałem haskim rozpocznie się wygłaszanie mów końcowych procesu Karadžicia. Sam proces rozpoczął się w maju 2009 roku, ale wskutek utrudniania śledztwa przez oskarżonego, pierwszy świadek oskarżenia przesłuchany został dopiero 13 kwietnia 2010 roku.
Karadžić (69) jest oskarżony o ludobójstwo w Srebrenicy, prześladowanie muzułmanów i Chorwatów w Bośni i Hercegowinie, które w siedmiu gminach rozrosło się do skali ludobójstwa, terroryzowanie mieszkańców Sarajewa atakami artyleryjskimi i snajperskimi oraz branie na zakładników „niebieskich kasków” ONZ-u w latach 1992-1995.
Po ogłoszeniu niepodległości Republiki Narodu Serbskiego (późniejszej Republiki Serbskiej) w BiH, które miało miejsce 9 stycznia 1992, Karadžić został pierwszym prezydentem państwa.
W kwietniu 1992 roku Karadžić przeniósł się do Pale, a władze RS w maju tego samego roku rozpoczęły realizację swojej decyzji o formowaniu własnych sił zbrojnych uzyskiwanych spośród przebywającej w BiH serbskiej kadry oficerskiej Jugosłowiańskiej Armii Narodowej. Przez całą wojnę, wraz z komendantem wojennym Ratkiem Mladiciem, był liderem bośniackich Serbów i kreatorem działań wojennych.
Haski trybunał 25 lipca 1995 wniósł pierwszy akt oskarżenia przeciw Radovanowi Karadžiciowi. Akt ten zawierał 16 punktów, z których jeden obwiniał oskarżonych za ludobójstwo, a trzy – za zbrodnie przeciw ludzkości. Drugi akt oskarżenia, który odnosił się do zbrodni w Srebrenicy, został wniesiony 16 listopada 1995 roku i zawierał 20 punktów, z których jeden obwiniał Karadžicia za ludobójstwo, a dziewięć za zbrodnie przeciw ludzkości.
Były lider Serbów bośniackich został pojmany 21 lipca 2008 roku, po 12 latach życia w ukryciu. Był on ścigany międzynarodowym listem gończym, a dwa lata po jego zaginięciu USA ustanowiło nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów za informację na jego temat. Radovana Karadžicia aresztowano w autobusie miejskim w Belgradzie, gdzie mieszkał jako Dragan Dabić i pracował w klinice medycyny alternatywnej.
Żródło: radiosarajevo.ba