Home / Społeczeństwo / Dubravka Ugrešić zdobywczynią nagrody za najlepszy esej

Dubravka Ugrešić zdobywczynią nagrody za najlepszy esej

Tegoroczna nagroda „Jean Améry” przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki przypadła Dubravce Ugrešić za esej pt. „Kultura karaoke”.

- To dzięki błyskotliwym intelektualnym analizom współczesności – jak mówili członkowie jury – które dotyczą wszystkich nas jako świadków tzw. kultury karaoke, autorka dostała otrzymała to wyróżnienie.

Nagrodę „Jean Améry” ustanowiła w 1982 r. Maria Améry – wdowa po znanym eseiście Jeanie Amérym – by uczcić jego pamięć. Przyznawana jest ona tym autorom, którzy w swoich esejach w sposób natchniony, ale i krytyczny rozpatrują wszystkie aspekty współczesności. Esej „Kultura karaoke” opublikowano w Chorwacji w książce „Atak na mini bar” [„Napad na minibar”].

Od 2007 r. „Jean Améry” wspierają austriacki Erste Bank i Klett-Cotta Verlag ze Stuttgartu. Nagroda – czek na 12 tys. EUR zostanie wręczony Ugrešić 11 października we Frankfurcie, na tamtejszych targach książki.

Dotychczasowi laureaci tej nagrody to: Imre Kertész (2009), Drago Jančar (2007), Michael Jeismann (2004), Doron Rabinovici (2002) i Franz Schuh (2000).

 

Źródło: tportal.hr

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE