Home / Bałkany / Duński książę przybędzie z Bukaresztu
hamlet-unteatru-1024x682

Duński książę przybędzie z Bukaresztu

Rumuńskiego „Hamleta” niezależnej trupy Unteatru możemy obejrzeć podczas 22 Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Spektakl będzie grany w  czwartek, 2 sierpnia o godz. 18.30 i 20.30.

Gwiazdą spektaklu będzie Alina Berzunţeanu, aktorka znana w Polsce m.in. z głośnego filmu „Za wzgórzami” Cristiana Mungiu. W 2015 roku artystka otrzymała nagrodę Gopo (rumuńskiego odpowiednika Oscara) dla najlepszej aktorki drugoplanowej w „Quod erat demonstrandum” w reżyserii Andreia Gruzsniczki.

111alina-berzunteanu-og

O samym przedstawieniu Oana Bogzaru napisała, że jego główne cechy  to „brak kostiumów, scenografii, tronu, korony, zakrwawionych mieczy i przede wszystkim dużej obsady. Na tej wąskiej scenie nie ma miejsca na wielkie gesty i ruchy pełne gracji, aktorzy zderzają się ze sobą, upadają i znów wstają, a ich słowa rozbrzmiewają niczym gwałtownie pękające drewno„ Andreea Nanu z tygodnika Revista22 zwraca uwagę, że Hamlet, to przede wszystkim stan ducha, a twórcom udaje się stworzyć spektakl esencjonalny, wysublimowany, klasycyzujący dzięki swoim cechom etycznym i estetycznym.

Trójka aktorów – obok Berzunţeanu  zagrają Richard Bovnoczki i Peter Kerek – wciela się we wszystkie postaci tragedii, „nie tyle w role, a raczej w idee, które napędzają efektowny portret pamięciowy człowieka uniwersalnego, o imieniu Hamlet” – podsumowuje Nanu.

Grupę Unteatru utworzyła w 2010 roku w Bukareszcie para reżyserów Andrei i Andreea Grosu. Twórcy grupy uważają, że ich teatr to „myśl, która wiąże ludzi w odważne projekty kulturalne”. Według swoich założycieli teatr oznacza spotkanie, które może wydarzyć się gdziekolwiek, a jedyne warunki konieczne do jego zaistnienia to obecność aktora oraz widza.

Krzysztof Górski

źródła:

Festiwal Szekspirowski

revista22.ro

 

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.