Home / Kultura / Muzyka / Dušan Svilar – wywiad

Dušan Svilar – wywiad

Dušan Svilar urodził się w 1990 roku w Suboticy, pochodzi z umuzykalnionej rodziny. W wieku siedmiu lat zaczął naukę gry na fortepianie, a już dwa lata później zgłosił się do konkursu młodych talentów 3K Dur, na którym nie pozwolono mu jednak wystąpić z racji wieku. W 2007 roku został najmłodszym uczestnikiem Festiwalu Miłości i Wina, wykonywał wtedy utwór Ljubov Bogom dana – był to jego pierwszy publiczny występ, który od razu przysporzył mu ogromnej sympatii widzów. Miesiąc później zgłosił się do kolejnej edycji niezwykle popularnego programu typu talent show „Zvezde Granda”. Podczas wielkiego finału na Tašmajdanie jego zwycięstwo obserwowało na żywo ponad 17 tys. widzów. Swój pierwszy koncert zorganizował w Suboticy. Do tej pory wydał dwa albumy, z których pochodzi mnóstwo hitów, takich jak Pusti me da budem tvoj, Iznad proseka, Nisam ja dobrovoljni davalac suza czy Pogledaj. W 2011 roku reprezentował Serbię na międzynarodowym festiwalu piosenki w Czarnogórze. Niedawno z grupą Perpetuum Mobile nagrał swój pierwszy utwór po angielsku – Dancing over the past. Jest jednym z najbardziej lubianych wokalistów w Serbii, media pieszczotliwie nazywają go też „wymarzonym zięciem” serbskich matek. W wywiadzie Svilar opowiada o życiu piosenkarza w Serbii, stara się określić różnice między muzyką serbską a światową oraz wymienia zalety i wady popularności.

W jaki sposób rozpoczęła się Twoja kariera muzyczna w Serbii? Dlaczego zdecydowałeś się na udział w programie „Zvezde Granda” i jakie znaczenie ma dla Ciebie ten konkurs? 

Zgłosiłem się do konkursu „Zvezde Granda” w wieku 16 lat. To był jedyny taki program, w którym brałem udział. Bardzo mi pomógł, pozwolił mi zaprezentować się publiczności i miał ogromne znaczenie dla mojej kariery. 

Jak wyglądało Twoje życie zaraz po zwycięstwie w programie? Czy łatwo odnalazłeś się w nowej sytuacji? 

Muszę przyznać, że moje życie stało się szybsze, bardziej aktywne, z większą ilością obowiązków  i odpowiedzialności. Nie było mi jednak ciężko przyzwyczaić się do szybkiego tempa. 

Czy uważasz, że łatwo jest w Serbii osiągnąć sukces jako piosenkarz? Co jest ważniejsze -dobre utwory czy talent?

I jedno, i drugie jest istotne, by odnieść sukces. Darząc muzykę prawdziwą, szczerą miłością, ale  i pisząc dobre piosenki, można łatwo odnaleźć drogę do serc publiczności. 

Jakie są wady i zalety popularności? Jak odnoszą się do Ciebie fani, dziennikarze, paparazzi? Czy sądzisz, że życie serbskiego piosenkarza jest ciężkie?

Popularność ma wiele zalet, ale ma też jedną wielką wadę. Wszyscy interesują się twoim prywatnym życiem. Muzyka jest może ostatnią sprawą, o której dziennikarze będą w dzisiejszych czasach pisać. Najpierw napiszą, że miałeś wypadek samochodowy, dopiero potem, że wydałeś nowy album czy singiel? Życie piosenkarza czy muzyka jest ciężkie. Vlatko Stefanovski powiedziałby: ?Przeżyć  z muzyki, to jak uprawiać sporty ekstremalne?. 

Jaki styl muzyczny jest aktualnie najbardziej lubiany w Serbii? Co trzeba śpiewać, by zdobyć sympatię publiki?

Pytanie o ulubiony gatunek to subiektywna opinia. Istnieje wiele gatunków, które pojawiają się częściej niż inne, ale to głównie z powodu większych działań marketingowych. Nie oznacza to, że ten styl jest popularniejszy od drugiego. Powiedzmy, że pop jest najczęściej wykorzystywany?. Aby kochała cię publika, ty musisz kochać to, co śpiewasz. 

Jakie są różnice pomiędzy światem serbskiej muzyki a zachodnią sceną? Czy uważasz, że trzeba śledzić światowe trendy w muzyce? Który serbski wykonawca jest, według Ciebie, najbardziej znany na świecie, a kto mógłby takim zostać w przyszłości?

Istnieje różnica w kulturze i piosenkach, które się komponuje. Bałkany są inne od Zachodu, bo to skrzyżowanie pomiędzy wschodnim a zachodnim światem. Tutaj pomieszały się wpływy z Zachodu i Wschodu. Nasza kultura bardziej bazuje na kulturze Wschodu niż Zachodu. Mimo to mamy mnóstwo dobrych utworów, które możemy przedstawić światu. I u nas śledzi się światowe trendy, ale nie są mainstreamowe. Jednym z najbardziej znanych serbskich wykonawców na świecie jest Slobodan Trkulja. Uznany i ceniony na wielu kontynentach? Nie wiem, kto mógłby być tak popularny w przyszłości. 

Czy jesteś sławny w innych krajach b. Jugosławii? Jakie to ma dla Ciebie znaczenie?  W 2012 roku występowałeś podczas czarnogórskiego festiwalu Suncane skale. Czy taki typ festiwalu wspomaga rozwój kariery, czy jest raczej ryzykiem, że z powodu słabego wyniku wykonawca straci wiarę w siebie?

Moja muzyka jest znana we wszystkich krajach byłej Jugosławii, bo często tam występowałem, ale oczywiście najbardziej w Serbii, bo tutaj wydaję płyty i mieszkam. W 2012 roku walczyłem o Grand Prix festiwalu Suncane Skale. Dla rozwoju kariery najistotniejsze są dobrej jakości piosenki, ale żeby je zaprezentować, musisz pojawić się na jakimś festiwalu. Wynik jest najmniej ważny, jeśli masz dobrą piosenkę, którą ludzie zauważą, zapamiętają i będą później śpiewać.

Kto jest twoim ulubionym wokalistą zagranicznym? Czy znasz jakiegoś polskiego muzyka?

Ciężko mi wybrać tylko jednego piosenkarza, ale jeśli już muszę wybierać, to byłby to zdecydowanie Ray Charles. Polska miała ogromne znaczenie w historii muzyki, głównie poprzez twórczość Szopena, który jest jednym z moim ulubionych kompozytorów. 

Czy myślisz czasem o międzynarodowej karierze? Sądzisz, że serbski piosenkarz ma szansę, by pokazać się Europie i stać się sławnym w krajach Zachodu?

Nie jest łatwo budować karierę międzynarodową. Ona bazuje głównie na najczęściej używanych językach, takich jak angielski, hiszpański, włoski i francuski. Ciężko jest coś takiego budować przy użyciu małych języków.

Czego oczekujesz od 2013 roku? Masz nowe plany, cele, marzenia?

Nie chcę niczego oczekiwać. Wszystko, co ma przyjść – niech przychodzi! Będę pracować nad nowymi piosenkami, a jeśli będę komponować i nagrywać, zgłoszę się do jakiegoś festiwalu.

Chętnych by lepiej poznać twórczość piosenkarza zapraszamy na jego oficjalną stronę internetową: DusanSvilar.com

Rozmawiał: Maciej Błażewicz

About Maciej Błażewicz

KOMENTARZE