Home / Kultura / Film / Dwa lata bez Teo Angelopulosa
aggelopulos

Dwa lata bez Teo Angelopulosa

Zbliża się druga rocznica śmierci wybitnego greckiego reżysera Teo Angelopulosa. Z tej okazji na głównym placu Aten, Sintagmie, już w najbliższy piątek Greckie Archiwum Filmowe zorganizuje projekcję filmu dokumentalnego Ateny. Powrót na Akropol. Trwający 43 minuty dokument będzie wyświetlany na specjalnie przygotowanym wielkim ekranie. Od godziny 20.00 zaplanowane zostały cztery kolejne pokazy, tak by każdy zainteresowany miał szansę przyjść.

Film Angelopulosa został nakręcony z okazji ogłoszenia Aten Europejską Stolicą Kultury w 1985 roku. Reżyser patrzy na miasto, w którym się urodził, dorastał, a potem spędził wiele lat życia. W swojej opowieści wykorzystuje poezję Jorgosa Seferisa, obrazy malarza Janisa Tsaruchisa oraz muzykę m.in. Manosa Chadzidakisa i Mikisa Teodorakisa.

To jednak nie koniec atrakcji, jakie Greckie Archiwum Filmowe przygotowało w najbliższym czasie. Od 23 stycznia przez następne sześć dni odbędą się pokazy wszystkich filmów z bogatego dorobku reżysera. Widzowie zapoznają się więc zarówno ze starszymi dziełami Angelopulosa, które zdążyły już przejść do klasyki greckiej kinematografii (na przykład Pamiętny rok 1936, Megaleksandros, Spojrzenie Odyseusza, Pszczelarz), jak i filmami wyprodukowanymi w ostatnich latach – Łąka, która płacze (2004) czy Pył czasu (2008). Ponadto po raz pierwszy zostaną publicznie zaprezentowane trzy filmy krótkometrażowe: nakręcona oryginalnym kinematografem braci Lumière, trwająca zaledwie pięćdziesiąt trzy sekundy miniatura Odyseusz (Lumière et compagnie: Ulysse) z 1995 roku, powstała w 2007 roku w ramach projektu Kocham kino (Chacun son cinema) etiuda Trzy minuty oraz segment Poniżej nieba z międzynarodowego projektu Świat niewidzialny (Mundo Invisível), w który był zaangażowany również Jerzy Stuhr.

Obchodom towarzyszyć będą spotkania z postaciami greckiego świata filmu – reżyserami, krytykami oraz twórcami muzyki filmowej. Po projekcji ostatniego dnia wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w dyskusji, którą poprowadzi reżyser Tanos Anastopulos.

Teo Angelopulos zginął 24 stycznia 2012 roku, potrącony w Pireusie przez motocyklistę. Pracował wtedy nad nowym filmem Inne morze, w którym zamierzał odnieść się do nękającego Grecję kryzysu.

źródła: ethnos.gr; stasi.gr

About Krzysztof Usakiewicz

Doktorant na Wydziale "Artes Liberales" UW. Uwielbia całe Bałkany, ale szczególnym sentymentem darzy Grecję i Bułgarię. Wolne chwilę poświęca wyprawom rowerowym (oczywiście, najchętniej po Bałkanach) oraz grze w scrabble.
KOMENTARZE