Home / Bałkany / Czarnogóra / Dwa miliony euro dla czarnogórskiej turystyki to za mało
euro - pgportal.me

Dwa miliony euro dla czarnogórskiej turystyki to za mało

Dwa miliony z dwóch miliardów z budżetu wskazują, że dla czarnogórskiego rządu turystyka nie jest priorytetem. Z takimi środkami nie można zainteresować żadnego rynku, a zwłaszcza nie najważniejszych rynków źródłowych, na których opiera się sześciomiesięczny sezon turystyczny. Przy takich działaniach, nigdy nie będziemy dobrze promowani i traktowani poważnie, ocenił przedstawiciel Czarnogórskiej Izby Gospodarczej (PKCG), Dragan Purko Ivančević.
Rząd na rozwój turystyki w przyszłym roku przeznaczył około dwóch milionów euro. Budżety Ministerstwa turystyki i Czarnogórskiej Organizacji Turystycznej przewidują po około 1,3 mln euro, ale pół miliona zostanie przeznaczone na wynagrodzenia dla 45 pracowników.
Ivančević zwraca uwagę, że jednym z priorytetów w turystyce musi być zainteresowanie tanich linii lotniczych. – Konieczne jest udzielenie dotacji dla przewoźników lotniczych ponieważ bez ruchu lotniczego nie ma turystów z Francji, Niemiec czy Skandynawii. Goście z tych krajów są niezbędni aby utrzymać sezon przez pół roku. Ze względu na infrastrukturę i połączenia lotnicze nadal daleko nam do poważnego konkurenta turystycznego.
Prezes Czarnogórskiego Stowarzyszenia Turystycznego (CTU), Žarko Radulović, zgadza się, że dwumilionowy przydział to za mało.  Planowane przyszłoroczne wydatki są na poziomie tegorocznych i nawet jeśli turystyka nie byłaby najważniejszą strategiczną gałęzią rozwoju, ta kwota to za mało. W momencie kryzysu i recesji normalnym byłoby zwiększenie środków na rozwój turystyki, podobnie jak zimą na oblodzonym zakręcie – nie wciska się hamulców, ale dodaje gazu, obrazowo zakończył Radulović.

Źródło: cdm.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE