Home / Baklava / Kuchnia / „Dwie gołębice” – pierwsza wojwodińska whisky
dve golubice 1 - fb

„Dwie gołębice” – pierwsza wojwodińska whisky

Na serbskim rynku pojawiła się niedawno krajowa whisky „Dwie gołębice” („Dve golubice”). Trunek wyprodukowano z lokalnych składników, a jeśli mowa o jakości – jak twierdzą zorientowani – nie odbiega on od wyrobów szkockich czy irlandzkich.

Sandor Komaromy, technolog wyrobów alkoholowych z Petrovaradinu, nigdy nie zrezygnował z marzenia, aby ze swojego kotła, wraz z przyjaciółmi, wznosić toasty wysokiej jakości whisky rodzimej produkcji. Dzięki takiej właśnie hedonistycznej wytrwałości, na serbskim rynku pojawiła się niedawno po raz pierwszy lokalna wersja tego szlachetnego napoju.

Komaromy nazwał whisky „Two Doves” („Dwie gołębice”) i pod koniec grudnia zeszłego roku wprowadził ją do dziesiątek nowosadzkich kafan. Sam twórca szczyci się tym, że trunek ten  jest wyrobem prawdziwie wojwodińskim.

W słód, podstawowy surowiec potrzebny do produkcji whisky, Komaromy zaopatruje się w Wojwodinie; w drewno dębu, z których powstają beczki, w których jest ona potem przechowywana – na Fruškiej gorze; a same beczki, w których whisky musi leżakować co najmniej 4 lata, składuje w swojej destylarni, znajdującej się w wiosce Đurđevo, oddalonej o około 20 km od Nowego Sadu.

Miesięcznie sprzedaje 10 litrów swojej whisky. Komaromy mówi, że nie interesuje go produkcja masowa, lecz stawia na jakość. W jego destylarni szanowane są etyka oraz tradycja produkcji whisky – tak, jak się to robi w Irlandii czy Szkocji.

Źródła: b92.net, rts.rs

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE