Home / Bałkany / BiH / DWIE OJCZYZNY W JEDNYM SERCU – bośniacko-polskie rodziny na fotografii
Fot. Patrycja Hruszowiec

DWIE OJCZYZNY W JEDNYM SERCU – bośniacko-polskie rodziny na fotografii

Wystawa „Dwie ojczyzny w jednym sercu”, która została wcześniej zaprezentowana w Tomisławiu i Warszawie, jest poświęcona polskim reemigrantom z Bośni i Hercegowiny – ludziom, których historia rzuciła na drugi koniec Europy, by po wielu latach pozwolić im wrócić. Wernisaż przygotowanej przez pana Marka Sadowskiego wystawy fotografii była jedną z niewielu okazji do wysłuchania ich wspomnień i opowieści, posłuchania tworzonej przez nich muzyki i spróbowania dań regionalnych. Pomimo dużych problemów z pogodą wydarzenie odbyło się ostatecznie 24 maja na wrocławskim Wzgórzu Partyzantów. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Przyjaźni Polsko-Bałkańskiej KOLO, patronem medialnym wydarzenia był portal balkanistyka.org.

Na Wzgórzu Partyzantów wystąpiły Kapela Herbutów, zespół Gościszowianki z Gościszowa, Kapela Herbutów z Tomisławia oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej z Bolesławca, który zaprosił też uczestników imprezy do wspólnej nauki tańca kolo. O reemigrantach opowiadały zastępczyni przewodniczącej Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół, pani Bożena Długosz i prezes Stowarzyszenia KOLO, doktor Gordana Đurđev-Małkiewicz. Podczas imprezy pani Ewa Marcinów z Bolesławic pokazywała, jak przygotować ciasto na prawdziwą pitę, a pan Józef Herbut czytał swoje wiersze. Niestety ze względu na nagłą ulewą nie odbyło się opowiadające o losach reemigrantów przedstawienie „Wracamy”, zaś koncert zespołu Balkan Folk Acoustic znacznie się opóźnił.

Przez cały czas trwania imprezy, dzięki Kołu Chłopa, można było obserwować pracę rzemieślników używających narzędzi przywiezionych z Bośni, o dodatkowe atrakcje dla najmłodszych dbała wrocławska Akademia Dobrej Zabawy Sówka.

Po wernisażu wystawę można było obejrzeć w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.

Patronat Honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Wrocławia Rafał Dutkiewicz, patronem medialnym był portal balkanistyka.org.

Organizator: Stowarzyszenie Przyjaźni Polsko-Bałkańskiej KOLO

Partnerzy: Konsulat Honorowy Bośni i Hercegowiny w Poznaniu, Koło Chłopa, Collosseum Jazz Caffe, ZPiT Ziemi Bolesławieckiej

Przy udziale: Studenckiego Koła Naukowego Serbistów, Urzędu Miejskiego Wrocławia, Akademii Dobrej Zabawy Sówka

Więcej zdjęć

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE