Home / Bałkany / BiH / BiH: Dwie rosyjskie spółki w wyścigu po OMV

BiH: Dwie rosyjskie spółki w wyścigu po OMV

Sarajewo | 16 grudnia 2011 r.

Na czoło w wyścigu o przejęcie austriackiego OMV na rynku w BiH i Chorwacji wysunęły się dwie rosyjskie firmy naftowe: Gazprom-Nieft i Zarubieżnieft, chociaż jako pierwsza zainteresowanie wykupem OMV zgłosiła chorwacka INA. Pierwsza ze spółek jest właścicielem całej branży naftowej w RS, w tym rafinerii w Bosanskim Brodzie, druga jest właścicielem biznesu naftowego w Serbii i rafinerii ropy naftowej w Panczewie.

Chorwacka INA łatwo nie zrezygnuje z przejęcia 85 stacji OMV w BiH i Chorwacji, pytanie jednak brzmi, czy w krótkim okresie czasu zdobędzie 250 mln EUR, niezbędnych do cesji z OMV. INA ma dobrą pozycję na rynku zarówno w Chorwacji, jak i w Bośni, dlatego połączenie z OMV nie jest jej niezbędne, w przeciwieństwie do rosyjskich spółek naftowych, których rentowność jest uzależniona od ekspansji rynkowej. Najniższy próg rentowności rafinerii w Bosanskim Brodzie wynosi około 2,5 miliona ton produktów naftowych, to prawie trzy razy więcej niż potrzeby całego rynku RS. Dolny próg rentowności rafinerii w Panczewie to 5 mln ton, prawie dwa razy większy niż potrzeby rynku serbskiego. Obie rosyjskie firmy są zmuszone do ekspansji i będą w stanie zapłacić o wiele więcej za OMV niż chorwacka INA i jej spółka-córka w Bośni, Energopetrol, który obecnie przynosi straty.

OMV, której jest największym udziałowcem jest IPIC, fundusz inwestycyjny z Abu Dhabi, przenosi się na rynki, na które może dostarczać ropę z własnych rafinerii. Rynki Chorwacji oraz BiH wymagają dostaw ropy naftowej z obcych rafinerii, ponieważ rafinerie OMV są zbyt odległe i transport z nich jest nieopłacalny.

Tekst i zdjęcie: biznis.ba, tłum. i red. Dominika Gapska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE