Home / Kultura / Festiwale / Dwie tureckie premiery na 71. MFF w Wenecji
5efbc-sivas

Dwie tureckie premiery na 71. MFF w Wenecji

W Wenecji rozpoczął się 71. Festiwal Filmowy, jedna z najstarszych na świecie imprez tego typu. Do głównego konkursu o nagrodę Złotego Lwa zakwalifikowano 20 filmów z całego świata, w tym dwa filmy tureckie: „The Cut” Fatiha Akına i „Sivas” Kaana Müjdeciego. Obydwa tytuły będą miały swoje premiery na festiwalu.

Akcja nowego filmu Fatiha Akına ma miejsce w południowo-wschodniej Turcji w trakcie burzliwych wydarzeń z 1915 roku. Film opowiada o mężczyźnie, który przeżył ludobójstwo Ormian i rozdzielił się z rodziną. Gdy po latach dowiaduje się, że jego córki żyją, wyrusza w podróż by je odnaleźć, a na swojej drodze napotyka różnych bohaterów.

Współautorką scenariusza do filmu jest Ormianka Mardik Martin, znana dzięki scenariuszom do „Ulic Nędzy” i „Wściekłego Byka” Martina Scorsese. W filmie znalazły się również polskie akcenty: autorem scenografii jest Allan Starski, a charakteryzacje wykonał Waldemar Pokromski.

Jeszcze przed swoją premierą film wzbudza w Turcji wiele kontrowersji. Skrajnie prawicowi nacjonaliści grożą Akınowi i każdemu kto jest związany z filmem, że jeśli „Cut” zostanie pokazany w Turcji, to może ich spotkać ten sam los, który spotkał Hranta Dinka, ormiańsko-tureckiego dziennikarza zestrzelonego w 2007 roku.

Podczas gdy Akın jest już dobrze znanym reżyserem w filmowym świecie to Müjdeci dopiero w nim debiutuje. „Sivas” opowiada o przyjaźni między 11-letnim chłopcem i jego psem na stepach Środkowej Anatolii. Należy pamiętać, że chłopiec nosi imię Aslan, co po turecku oznacza lwa. Jeżeli „Sivas” wygrałby we wrześniu statuetkę Złotego Lwa, miałaby ona podwójne znaczenie.

Źródła: todayszaman.com hurriyetdailynews.com

About Hanna Toboła

KOMENTARZE