Home / Bałkany / Czarnogóra / Dyrektor finansowy KAP Dmitry Potrubach zatrzymany przez policję
korupcja - cdm.me

Dyrektor finansowy KAP Dmitry Potrubach zatrzymany przez policję

Policja w Bijelo Polje zatrzymała przedwczoraj na przesłuchanie dyrektora finansowego KAP (Kombinat Aluminium w Podgoricy), obywatela Rosji Dmitrya Potrubacha,z powodu podejrzenia o nadużycia w zarządzaniu firmą. Komenda główna policji informuje, że Potrubach został zatrzymany z powodu umotywowanego podejrzenia, że dopuścił się przestępstwa kradzieży na wielką skalę.

Dyrektor, wraz z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa, zostanie oddany prokuratorowi generalnemu w Podgoricy. Potrubach jest oskarżony o doprowadzenie do niezgodnego z prawem przywłaszczenia energii elektrycznej w ilości 190,515 MWh o wartości 9 640 079 mln EUR. Proceder miał miejsce od 22 lutego do 25 maja 2013 r. i przyniósł stratę Operatorowi Systemu Przesyłowego (CGES). KAP od poniedziałku znajduje się w stanie upadłości. Długi firmy, wyceniane na 368 mln EUR, są dwukrotnie większe od nominalnej wartości spółki, którą od 2005 r. zarządzają przedstawiciele właściciela mniejszościowego – firmy CEAC, należącej do rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski.

Członkowie zarządu KAP i instytucji państwowych skarżyli się na złą współpracę z Potrubachem w kwestii ustalenia statusu prawnego zadłużenia, przed wprowadzeniem upadłości. Wtedy dyrektor finansowy zniknął. Jak informował Dragan Mijović w poniedziałek – tuż po wprowadzeniu w firmie stanu upadłości – dyrektor finansowy, będący główną osobą do kontaktów z bankiem VTB odmówił współpracy. Z tego powodu wszczęto przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne i o możliwości popełnienia przestępstwa powiadomiono policję.

W ub. tygodniu do KAP wkroczyła policja i na wniosek oskarżenia zabezpieczyła dokumentację, ponieważ Państwowa Komisja Rewizyjna miała problemy z uzyskaniem potrzebnych dokumentów, szczególnie umowy kredytowej na 235 mln EUR z bankiem VTB, za który państwo było zmuszone uruchomić gwarancję w wysokości 60 mln EUR.

Syndyk masy upadłościowej KAP Veselin Perišić w poniedziałek nie był w stanie powiedzieć, czy dyrektor finansowy opuścił Czarnogórę, a tylko to, że zniknął i nikt nie jest w stanie ustalić jego miejsca pobytu. Media spekulowały nawet, że mógł poszukać schronienia  w rosyjskiej ambasadzie w Podgoricy.

Dyrektor wykonawczy KAP Dragan Mijović kilka dni temu powiedział, że w magazynie znajduje się zapas 3 tys. ton aluminium, ale jej sprzedaż nie jest możliwa z powodu banku VTB, który zajmował dochody ze sprzedaży. Bank VTB zajmował także 500 tys. EUR miesięcznie z powodu odsetek od kredytu, a teraz , ta kwota była wpłacana z góry. Przedwczoraj rozpoczęto wywóz zapasów aluminium z KAP. Surowiec jest sprzedawany fabryce Sevojno, a nie dotychczasowemu wyłącznemu odbiorcy, którym był Glencore. Rosyjski bank VTB zajmował całkowity dochód ze sprzedaży, kiedy aluminium sprzedawano firmie Glencore.

Rosyjska spółka EnPlus, dla której pracuje Potrubach, ostro zareagowała na jego zatrzymanie i traktowanie KAP przez rząd, nazywając decyzję władzy „bezsensownym prześladowaniem inwestorów zagranicznych”. W oświadczeniu grupa EnPlus zapowiedziała, że będzie dochodzić swoich praw przed czarnogórskimi i międzynarodowymi sądami.

Źródło: vijesti.me 1 i 2

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE