Home / Bałkany / BiH / Dzięki nowym przepisom więcej turystów z BiH w Czarnogórze?
montenegro - misto-market.com.ua

Dzięki nowym przepisom więcej turystów z BiH w Czarnogórze?

Nowe przepisy na przejściach granicznych, po wejściu Chorwacji do Unii Europejskiej, sprawiają, że turyści z Bośni i Hercegowiny będą rezygnować z chorwackiego wybrzeża i wybierać Czarnogórę, pisze T-portal.

Obserwując przejście graniczne Doljani-Metković, jedno z najczęściej wykorzystywanych przejść przez turystów z BiH, sezon turystyczny w południowej Dalmacji przeżyje prawdziwe załamanie.

– Jeśli spojrzymy na ten sam okres w zeszłym roku, nie ma czego porównywać. Według mojej swobodnej oceny, może nie być nawet 10% turystów, którzy przyjeżdżają z BiH do Chorwacji w stosunku do ostatniego roku – mówi mieszkaniec Doljani. Jego znajomi, którzy pojechali do Makarskiej informują, że plaże są prawie puste.

Elvir z Sarajewa, choć dotychczas każe lato spędzał na Riwierze Makarskiej, to w tym roku na urlop na pewno wybierze czarnogórskie plaże. – By wyjechać do Czarnogóry, ani ja ani moja rodzina nie potrzebujemy żadnych zezwoleń, granicę bowiem przejedziemy używając dowodów osobistych. Czarnogóra jest stosunkowo tania, a ludzie tam są gościnni, dlatego od tego roku swoje pieniądze będę zostawiał tam. Znam wielu ludzi, przyjaciół i znajomych, którzy zdecydowali się na podobny krok, mówi i dodaje, że „beszczelni dalmatyńscy gospodarze” dopiero zobaczą ile znaczą turyści z BiH. – Kiedy wyjeżdżamy nad morze, mamy zamiar zostać tam 15 dni, wszystkie pieniądze wydajemy w 10 dni i wracamy do domu. Jedziemy na urlop by odpoczywać i spędzać czas tak, by nie liczyć czy chcemy wypić jedno, czy trzy piwa – kończy Elvir.

Gospodarzy z Czarnogóry na pewno radują te wiadomości, szczególnie po tym, jak rosyjskie agencje turystyczne niedawno ogłosiły, że i tamtejsi mieszkańcy, którzy tradycyjnie odwiedzali chorwackie wybrzeże, w tym sezonie wybiorą Czarnogórę (więcej: tutaj).

Źródło: vijesti.me, pobjeda.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE