Home / Bałkany / Chorwacja / Dzień Państwowości w Chorwacji

Dzień Państwowości w Chorwacji

W rocznicę ogłoszenia przez Sabor 25 czerwca 1991 r. niepodległości  Republliki Chorwacji, Chorwacja świętuje Dzień Państwowości. Premier Zoran Milanović podkreślił, że Dzień Państwowości i Dzień Niepodległości to dwa różne święta, gdyż państwowość ma tradycję sięgającą ósmego wieku, a niepodległość została uzyskana w 1991 roku.

W ramach obchodów tego święta prezydent Ivo Josipović podczas uroczystego koncertu w zagrzebskiej filharmonii nagrodził osoby i organizacje odnoszące szczególny sukces w różnych dziedzinach – nauki, kultury, biznesu, sportu. Wcześniej, na specjalnym zebraniu rządu, w którym brał udział również prezydent Josipović, podkreślono konieczność współpracy między opcją rządzącą i opozycją. Przedstawiciele rządu złożyli również wieńce na zagrzebskim cmentarzu Mirogoj.

Z powodów finansowych w tym roku obchody Dnia Państwowości były o wiele skromniejsze. Nie odbyły się coroczne uroczyste promocje kadetów w Vukovarze. Za to mieszkańcy Rijeki postanowili uczcić to święto „Marszem Chorwackiej Dumy i Chwały”.

W swoim przemówieniu z tej okazji prezydent podkreślił, że dwadzieścia lat istnienia to niewiele, jak na państwo, ale stosunkowo sporo, jak na człowieka. – Wiem, że wielu jest ciężko, ale w ciężkich czasach musimy zadać sobie pytanie: czy jest wyjście z kryzysu, czy możemy inaczej, czy możemy lepiej? Możemy i musimy lepiej! Nadszedł czas działania! Czas decyzji, które być może będą ciężkie, ale przyniosą Chorwacji dobrobyt – powiedział Josipović.

Źródło: seebiz.eu, vecernji.hr, vecernji.hr, vecernji.hr, jutarnji.hr

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE