Home / Społeczeństwo / Dzień Zjednoczenia Bułgarii

Dzień Zjednoczenia Bułgarii

Dla upamiętnienia wydarzeń z 1885 roku, 6 września jest obchodzony w Bułgarii jako święto państwowe, tzw. Dzień Zjednoczenia Bułgarii (Den na syedinenjeto na Balgarija). Przypadające w czwartek, tegoroczne obchody zostaną uświetnione przez mnóstwo oficjalnych uroczystości. Jest to również dzień ustawowo wolny od pracy.

W Płowdiwie w ramach przygotowań zorganizowano m.in. wielkie czyszczenie pomnika Zjednoczenia i placu, na którym się znajduje – zużyto 50 litrów detergentu. W Szumen już w przededniu święta odbył się wojskowy ceremoniał złożenia wieńców pod pomnikiem obywateli miasta, którzy zginęli za ojczyznę. W uroczystości wzięli udział urzędnicy z gminy, administracji powiatu, parlamentarzyści i wielu mieszkańców.

Oficjalne uroczystości odbędą się w czwartek w wielu miastach bułgarskich. Jest to tradycja upamiętniająca dzień przyłączenia Rumelii Wschodniej do Księstwa Bułgarii – wydarzenie to było wynikiem przewrotu dokonanego przez buntownicze wojska na terenie Rumelii Wschodniej, koordynowanego przez Centralny Tajny Bułgarski Komitet Rewolucyjny. Gubernator stacjonujący w Płowdiwie został zmuszony do oddania Rumelii pod zwierzchnictwo księcia Aleksandra I Battenberga.

– Akt Zjednoczenia Bułgarii jest najwyraźniejszym przykładem jedności narodowej (…), symbolem dążeń i marzeń pokoleń Bułgarów o własnej tożsamości, niepodzielności i miłości do Ojczyzny. –  tak przemawiał w środę reprezentujący władze administracyjne obwodu Szumen, Iwajło Ilijew.

Źródło: praznici.eu, gustonews.bg, focus-news.net.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE