Home / Gospodarka / Inwestycje / EBOiR zainwestuje w Serbii 300 mln EUR w 2013 roku

EBOiR zainwestuje w Serbii 300 mln EUR w 2013 roku

Patrone-tanjug.rs

Dyrektor przedstawicielstwa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Belgradzie Matteo Patrone w wywiadzie dla portalu Tanjug przedstawił plany tegorocznych inwestycji organizacji w Serbii. Wyjawił on, że 2013 do kraju ma trafić 300 mln EUR, które wspomogą realizację ponad 20 projektów.
Największa część środków zostanie przeznaczona na inwestycje w dziedzinie transportu i infrastruktury lokalnej, rolnictwa, przemysłu przetwórczego oraz budownictwa. Połowa pieniędzy trafi do sektora publicznego, pozostała część zasili liczniejsze lecz mniejsze projekty w sektorze prywatnym. Patrone podkreślił, że w nadchodzących latach znacznie większa część środków będzie przeznaczana właśnie na wspieranie prywatnych inicjatyw. Dotychczasowe znaczne dofinansowywanie przez EBOiR inwestycji publicznych motywowane było koniecznością stworzenia odpowiednich warunków dla rozwoju prywatnej przedsiębiorczości, szczególnie ważny był w tym przypadku rozwój infrastruktury.
Patrone przyznał, że jak dotąd Serbia dobrze wykorzystywała przydzielane jej środki, szczególnie owocnie zaś układała się współpraca z prywatnymi firmami. Serbia plasuje się na drugim miejscu, zaraz po Rumunii, pod względem ilości środków przyznanych jej do tej pory przez EBOiR.
Dyrektor przedstawicielstwa EBOiR w Serbii pozytywnie ocenił również rządowy plan pomocy skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw oraz wyraził gotowość wspierania działań władzy w tym zakresie.
Zapytany o prognozy EBOiR dla Serbii na 2013 rok Matteo Patrone odpowiedział, że oczekuje się wzrostu na poziomie 2%, co może okazać się najlepszym wynikiem w regionie. Na taki rezultat powinien mieć wpływ powiększający się eksport, szczególnie w dziedzinie motoryzacji i w rolnictwie. Patrone zauważył także, że Serbia dzięki swej strategicznej pozycji w regionie stanowi atrakcyjny teren do inwestycji.

Źródła: tanjug.rs, b92.net

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE