Home / Bałkany / Albania / Edi Rama: Zjednoczenie Albanii i Kosowa jest nieuchronne!
rama

Edi Rama: Zjednoczenie Albanii i Kosowa jest nieuchronne!

Premier Albanii, Edi Rama, podczas wspólnego wywiadu z kosowskim wicepremierem, Hashimem Thaçim, powiedział, że zjednoczenie Kosowa i Albanii jest nieuchronne. Zdaniem Ramy bez wątpienia się go doczekamy – nie wiadomo jeszcze tylko, w jakiej formie.

Politycy udzielili wspólnego wywiadu kosowskiej telewizji Klan Kosova. Edi Rama powiedział w trakcie wywiadu, że zjednoczenie Albanii i Kosowa może się dokonać na dwa sposoby, co zależy tylko od Unii Europejskiej. Pierwszym scenariuszem jest zjednoczenie w ramach samej Unii „wewnątrz której nie ma granic”. Jednak, gdy będzie ona nadal hamowała integrację państw bałkańskich, zjednoczenie nastąpi „w sposób klasyczny”. Rama dodał, że oba państwa są zainteresowane pierwszym scenariuszem, więc wszystko zależy od UE.

I chociaż Hashim Thaçi, kosowski wicepremier i minister spraw wewnętrznych, dodał, że słowa Ramy nie są w żaden sposób groźbą dla Unii, ciężko w to uwierzyć. Politycy podkreślali, że UE powinna zliberalizować swoje prawo wizowe dla obywateli Kosowa i dążyć do integracji z całymi Bałkanami. Jeżeli Kosowo będzie przez Unię izolowane, zjednoczy się z Albanią poza Unią.

Na te słowa szybko zareagował premier Serbii, Aleksandar Vučić. Na swoim Twitterze napisał „Obiecuję premierowi Ramie, że Kosowo i Albania, jak to on mówi, w klasyczny sposób, nigdy nie zjednoczą!”. Jednocześnie wezwał albańskich liderów politycznych by przestali wywoływać niestabilne nastroje w regionie. Zdaniem Vučicia, Serbia stara się utrzymać z Albanią jak najlepsze stosunki, ale jej obietnice o zjednoczeniu z Kosowem siłą lub „po dobroci” to przesada.

Źródła: rts.rsbalkans.aljazeera.net, b92.net

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE