Home / Bałkany / Czarnogóra / Ekskluzywne przystanie szansą dla czarnogórskiej turystyki
porto.montenegro.portalanalitika.me

Ekskluzywne przystanie szansą dla czarnogórskiej turystyki

Czarnogórskie wybrzeże jest małe dlatego musimy budować elitarne przystanie, które będą charakteryzować konkretne miejsca i przyciągać do nich turystów, oceniono na konferencji Montenegro Nautical Tourism 2014, która odbyła się w hotelu Regent Porto Montenegro. Organizatorami konferencji były Ministerstwo Turystyki i Zrównoważonego Rozwoju, Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej oraz gmina Tivat.
Mówiąc o znaczeniu przystani w kwestii poprawy turystyki żeglarskiej, minister Branimir Gvozdenović przypomniał, że na świecie jest zaledwie 596 przystani dla super jachtów, z czego 50% w basenie Morza Śródziemnego. Zwrócił uwagę, że tylko 75 portów może przyjąć jachty dłuższe niż 100 metrów, a 6 z nich jest lub w niedalekiej przyszłości będzie w Czarnogórze – Od 2005 roku, kiedy to rozwój turystyki morskiej był w powijakach do dnia dzisiejszego zrobiono bardzo dużo, powiedział Gvozdenović.
– W bardzo krótkim czasie Porto Montenegro stało się jednym z najlepszych miejsc dla turystyki żeglarskiej na Adriatyku. Herceg Novi uznawane jest idealne miejsce do żeglowania, w Kotorze założono pierwszy klub jachtowy, Budwa jest już uznanym i popularnym miejscem odpoczynku, Prčanj jest w trakcie sezonu wypełniony po brzegi, a przystań w Barze kusi nowymi usługami. Oprócz tych portów mamy także dziesiątki miejsc do cumowania, wciąż jednak świadczymy tam za mało usług. Przez dziewięć lat powstały nowe serwisy, obsługa mniejszych jachtów oraz szkoły żeglarstwa, powiedział Gvozdenović dodając, że do stworzenia idealnego miejsca dla turystyki żeglarskiej brakuje serwisu utrzymania i budowy jachtów.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej, Ivan Brajović ogłosił, że projekty infrastrukturalne, które umożliwiają dostęp do atrakcji turystycznych są niezwykle ważne i dlatego też projekt budowy autostrady jest niezbędny. Zwrócił również uwagę, że Porto Montenegro zrobiło znaczący krok naprzód, nie tylko w Czarnogórze, ale w całym regionie.
Przedstawiciel gminy Tivat, Ivan Novosel powiedział, że Porto Montenegro dało szansę rozwoju dla Tivatu oraz całej Czarnogóry. – Korzyści z rozwoju portu znajdują odzwierciedlenie nie tylko w przychodach czy otwarciu wielu małych firm, ale również na poziomie społecznym czy kulturalnym. Drugi duży projekt realizowany w Tivacie, Luštica Bay, będzie stanowić kolejną wyjątkową ofertę turystyczną. Żeglarze i ludzie z branży morskiej na pewno znajdą tu usługi i jakość, której brakuje w innych miejscach, powiedział.
Jednodniowa konferencja zgromadziła przedstawicieli instytucji państwowych i regionalnych, ekspertów w dziedzinie żeglarstwa oraz osoby związane z tą branżą.

Źródło: montenegro.travel

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE