Home / Bałkany / Albania / Eliminacje EURO 2016: mecz Serbia – Albania przerwany
mecz serbia-albania

Eliminacje EURO 2016: mecz Serbia – Albania przerwany

Mecze reprezentacji piłkarskich Serbii i Albanii od wielu już lat otrzymują status tzw. podwyższonego ryzyka. Podczas meczów obu drużyn, na samym boisku zazwyczaj nie dzieje się nic ciekawego. Trybuny natomiast niezmiennie przeinaczają się w sceny demonstracji sporów historycznych i politycznych, co dla pseudokibiców obu drużyn stanowi z niecierpliwością oczekiwane preludium do wzajemnej przemocy.

Między innymi z powyższych względów, na wtorkowe spotkanie na stadionie Partizana w Belgradzie zdecydowano się nie wpuścić kibiców drużyny przyjezdnej.

Albańczycy znaleźli jednak inny sposób na swoje zaistnienie na stadionie, bez kłopotania czterech tysięcy serbskich policjantów zgromadzonych wokół.

Około pięć minut przed końcem pierwszej połowy, na stadion wleciał dron z przypiętą flagą z mapą Wielkiej Albanii (obejmującą m.in. Kosowo) i napisem „AUTOCHTHONOUS”. Ku irytacji bezczynnych serbskich kibiców, dron latał nad stadionem przez dobre cztery minuty. Bohaterskiego uziemienia drona dokonał serbski piłkarz Stefan Mitrović. Kiedy wydawało się, że już po wszystkim, piłkarze reprezentacji Albanii postanowili bohatersko odbić flagę z rąk Serba. Niczym średniowieczni rycerze walczący o sztandar na polu bitwy, piłkarze oddali się walce o transparent. Kiedy serbskiego piłkarza postanowili wspomóc jego dzielni krajanie wbiegający z trybun na murawę, przez wszystkich zapomniany sędzia Martin Atkinson wyprosił wszystkich z boiska. Schodzący z murawy albańscy piłkarze zostali obrzuceni przez serbskich kibiców różnymi ciekawymi przedmiotami, między innymi petardami i zapalniczkami. Sytuację na stadionie uspokoiła następnie serbska policja.

Ze względów bezpieczeństwa, sędzia zadecydował o przerwaniu meczu.

Końcowy rezultat spotkania wyniósł 0:0.

Źródła:

przegladsportowy.pl, b92.net, balkans.aljazeera.net, sport.blic.rs

About Joanna Berłowska

Ukończyła filologię serbską i chorwacką w Poznaniu, następnie przez dwa lata studiowała węgierski w Budapeszcie. Obecnie podróżuje po Europie Środkowej (także służbowo). Kiedy ma czas, pisze pracę magisterską o dwujęzycznych Węgrach w Wojwodinie. Od 2013 r. związana z redakcją portalu balkanistyka.org.
KOMENTARZE