Home / Bałkany / BiH / BiH: „Epizoda u životu berača željeza” kandydatem do Oscara
Epizoda u životu berača željeza

BiH: „Epizoda u životu berača željeza” kandydatem do Oscara

Stowarzyszenie Filmowców BiH zdecydowało, że film Danisa Tanovicia „Epizoda u životu berača željeza” („Epizod z życia zbieracza złomu”) będzie bh. kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. Obraz był już prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, gdzie zdobył Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu i Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego aktora, który trafił do rąk odtwórcy głównej roli, Nazifa Mujicia. Film był przedstawiany również na wielu innych festiwalach, otworzył tegoroczną edycję Sarajevo Film Festival. Został zrealizowany w koprodukcji bośniacko-słoweńsko-francuskiej.

W składzie komisji decydującej o wyborze kandydata do Oscara (zatwierdzonej przez Amerykańską Akademię Filmową) znaleźli się: reżyser Nedžad Begović, producent Adnan Ćuhara, operator filmowy Almir Đikoli, producent Alen Drljević, scenograf Vedran Hrustanović, montażysta Zijad Mehić, reżyser Ines Tanović, producent Samir Smajić i scenarzystka Elma Tataragić. Wybrany obraz jako jedyny spośród bh. filmów spełnił wymogi Akademii Filmowej (m.in. dystrybucja w kinach na terenie BiH w okresie 1.10.2012-1.10-2013, przez co najmniej 7 dni pod rząd). W 2002 roku inny film Danisa Tanovicia „Ničija zemlja” („Ziemia niczyja”) zdobył Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.

Źródło: klix.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE