Home / Bałkany / Albania / Erdoğan z wizytą w Albanii. Apeluje do Europy o przyjęcie większej liczby imigrantów.
DHA Photo

Erdoğan z wizytą w Albanii. Apeluje do Europy o przyjęcie większej liczby imigrantów.

100 przedsiębiorców zabrał ze sobą prezydent Turcji na szczyt gospodarczy do Tirany, by podkreślić i umocnić więzi z Albanią. Oprócz tematów handlowych poruszono problem nielegalnej imigracji oraz ostatnich, tragicznych wydarzeń w Macedonii.

Podczas wizyty Recep Tayyip Erdoğan spotkał się w Tiranie z prezydentem Albanii Nishanim oraz premierem Edi Ramą.

Palący problem nielegalnej imigracji

Ważnym tematem rozmów w czasie wizyty był problem nielegalnej imigracji. Prezydent Turcji zaapelował do państw europejskich, by zdecydowały się przyjąć większą liczbę imigrantów i uchodźców z Syrii i Iraku.

Szacuje się, że w Turcji przebywa obecnie ok. 2 mln uchodźców. Jak podkreślił Erdoğan podczas wizyty w Albanii, koszty utrzymania tych osób wyniosły już 5,6 mld dolarów.

Apel prezydenta nieprzypadkowo ma miejsce w czasie, kiedy Unia Europejska stara się wypracować rozwiązanie problemu nielegalnej imigracji głównie z państw afrykańskich. Na ostatnim, nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej państwa członkowskie UE zobowiązały się do zwiększonego zaangażowania w unijną misję patrolowania południowych granic Europy. Poruszono wówczas także kwestię solidarnego udziału w przyjmowaniu uchodźców, o czym mówi ogłoszona 13 maja przez Komisję Europejską Agenda dla Migracji. Polska zgodziła się na to rozwiązanie, ale na określonych warunkach zależnych od możliwości gospodarczych i logistycznych danego kraju.

Problemy rozwiązuje się za pomocą dialogu

Prezydent Turcji na konferencji prasowej w Tiranie odniósł się również do ostatnich zajść w miejscowości Kumanovo w Macedonii, w wyniku których śmierć poniosły 22 osoby. Jak podkreślił, Turcja przykłada wielką wagę do pokoju, dobrobytu i stabilnej sytuacji na Bałkanach. Mamy nadzieję, że trwające niepokoje, szczególnie te w Macedonii, zostaną rozwiązane w drodze dialogu – podkreśłił Erdoğan.

Z kolei prezydent Albanii, Bujar Nishani, zaznaczył, że „Macedonia powinna jak najszybciej przeprowadzić śledztwo i wyjaśnić, dlaczego doszło do tych tragicznych wydarzeń, które wstrząsnęły nie tylko tym jednym krajem, ale całą społecznością międzynarodową.”

Wielki meczet w sercu Tirany

Jednym z rezultatów wizyty była inauguracja budowy nowego meczetu, tuż obok budynku albańskiego parlamentu. Budowa będzie finansowana z budżetu Turcji i wyniesie ok. 30 mln euro. Meczet ma w zamierzeniu pomieścić ok. 4,5 tysiąca wiernych.

Szacuje się, że 56% albańczyków wyznaje islam.

źródła: hurriyetdailynews.com, Anadolu Agency, balkaninsight.com, independent.mk, foxnews.com, alarabiya.net
fot. DHA Photo

About Joanna Gajda

KOMENTARZE