Home / Bałkany / Czarnogóra / Erste Bank o sytuacji ekonomicznej Czarnogóry
poprawa gospodarcza - ekathimerni.com

Erste Bank o sytuacji ekonomicznej Czarnogóry

Na łamach portalu balkanistyka.org informowaliśmy już o fakcie coraz większego zadłużenia Czarnogóry. Władze państwa postanowiły zaciągnąć kredyt także w Erste Banku. Reprezentanci Erste Banku dostrzegają w Czarnogórze potencjał gospodarczy, dlatego też pragną pomóc wyjść jej z kryzysu ekonomicznego nie tylko poprzez udzielenie kredytu, ale także szereg działań doradczych.

- Czarnogóra może dołączyć do krajów europejskich odnoszących sukcesy gospodarcze, o ile tylko podejmie działania zmierzające do przyciągnięcia inwestycji zagranicznych – twierdzi prezes Erste Group, Andreas Treichl. Ważne jest jednak, jak podkreśla, aby państwo było w stanie zapewnić przynajmniej 90% realizacji projektu, w który musi być zaangażowane co najmniej 99% lokalnej siły roboczej. W tym aspekcie banki mogą pomagać państwom w tworzeniu małych i średnich przedsiębiorstw poprzez udostępnianie kapitałów na inwestycje.

Zdaniem Treichla, wśród najważniejszych zalet Czarnogóry można wymienić fakt, że jest jedną z najpiękniejszych ziem na świecie. W odniesieniu do sytuacji finansowej znajduje się z kolei gdzieś pośrodku klasyfikacji – posiada liczne problemy w systemie finansowym, ale nie należą one do dramatycznych. Prezes podkreśla także, że w obliczu trudnej sytuacji finansowej Centralny Bank Czarnogóry bardzo dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Erste Group jest jedną z wiodących instytucji finansowych w Europie Środkowej i Centralnej. W sieci blisko trzech tysięcy oddziałów obsługuje ponad 16 milionów klientów.

Źródła: portalanalitika.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE