Home / Polityka / Erste o sytuacji politycznej w Rumunii

Erste o sytuacji politycznej w Rumunii

Seria szybkich, bezprecedensowych działań na granicy prawa, podjętych we wtorek wieczorem przez większość parlamentarną, doprowadziła do dymisji marszałka sejmu, marszałka senatu oraz rzecznika praw obywatelskich. Zdaniem ekonomistów austriackiego banku jest  to część planu zmierzającego do zdymisjonowania prezydenta Băsescu – czytamy w analizie Erste.

Bank uważnie śledzi rozwój wydarzeń na rumuńskiej scenie politycznej i pozostawia bez zmian prognozy na koniec roku dotyczące kursu walut oraz kosztów finansowych dla budżetu państwa rumuńskiego.

Według szacunków Erste, pod koniec 2012 roku kurs waluty utrzyma się na poziomie 4,45 lei za 1 euro, a stopa zwrotu z pięcioletnich obligacji będzie wynosić 6,8 %, czyli o 0,45 punktu procentowego więcej niż obecnie.

Bank zrewidował swoje prognozy dotyczące tegorocznego deficytu budżetowego Rumunii, podnosząc jego planowany poziom z 3,4% do 4,2 % wartości PKB. Swoją decyzję argumentuje rozluźnieniem polityki fiskalnej, niestabilnością polityczną i trudnościami w utrzymaniu pod kontrolą rosnących wydatków państwa.

Erste jest największym bankiem austriackim i jednym z największych wierzycieli w Europie Środkowo-Wschodniej. W Rumunii reprezentowany przez grupę BCR (Bancă Comercială Română – Rumuński Bank Handlowy).

Sytuacja w Rumunii niepokoi Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który w swym najnowszym raporcie stwierdza, że rumuńska klasa polityczna, a zwłaszcza rząd oraz władze Banku Narodowego popełniają błędy, które stwarzają zagrożenie dla wzrostu gospodarczego Rumunii oraz ograniczają zaufanie potencjalnych inwestorów.

Źródła: mediafax.ro, zf.ro, adevarul.ro

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE

Basescu wlasnie przestal pelnic funkcje prezydenta. W telewizji rumunskiej trwa publiczna dyskusja na temat sytuacji, w jakiej z winy Basescu, kraj sie znalazl.