Home / Gospodarka / Inwestycje / Eurobank sprzeda Eurobank Tekfen Kuwejtowi

Eurobank sprzeda Eurobank Tekfen Kuwejtowi

Trzeci największy bank w Grecji, Eurobank poinformował w poniedziałek, że zgodził się sprzedać swoje udziały w swoim tureckim oddziale, banku Eurobank Tekfen, kuwejckiemu Burgan Bankowi za sumę 272,7 mln euro. Wszystko to w celu uzupełnienia rezerw banku uszczuplonych w wyniku ostatniej umowy o konwersji długu („strzyżenie” PSI). Grecki Eurobank EFG posiada 70% udziałów w Tekfen, a turecki Tekfen Holding 29,96%. Burgan Bank jest wart na giełdzie 2,4 mld dolarów i zyskał już odpowiednie zgody ze strony Banku Centralnego Kuwejtu oraz odpowiednich władz w Turcji na dokonanie transakcji.

– W jej wyniku Burgan Bank wejdzie w posiadanie 99,3% udziałów Eurobank Tekfen – wykupionych od Eurobanku EFG oraz Tekfen Group za gotówkę – 641 mln lir tureckich (ok. 272,7 mln euro) – poinformował Eurobank. Transakcja zostanie sfinalizowana w trzecim kwartale 2012 roku i podniesie kapitał Eurobanku oraz poprawi jego płynność finansową do ok. 800 mln euro.

Gdy na pocztątku marca ustalono, że prywatni wierzyciele umorzą około 1/3 długu greckiego państwa, greckie banki musiały zrezygnować z 45 mld euro (ogółem sektor prywatny zrezygnował 107 mld EUR). Umowa zniweczyła plany fuzji Eurobanku i Alpha Banku (drugi największy bank Grecji), w wyniku której miał powstać w ubiegłym roku latem największy bank. Proces rekapitalizacji greckich banków ma się rozpocząć w tym miesiącu, a na 26. kwietnia planowane jest posiedzenie udziałowców Alpha Banku

 

Tekst: tovima.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE