Niższe podatki dochodowe, reforma rynku pracy, zmiana obciążeń parapodatkowych, elektroniczny rejestr ofert pracy, reforma systemu opieki społecznej i zero tolerancji dla korupcji – to propozycje Komisji Europejskiej dla rozwiązania problemów Bośni i Hercegowiny.
Setki stron propozycji
Komisja Europejska we współpracy z przedstawicielami firm działających w BiH oraz środowiskiem biznesmenów przygotowała listę zadań do wykonania oraz zalecenia, które mają pomóc w ustabilizowaniu sytuacji inwestycyjnej oraz pozycji pracowniczej. Wszystkie pomysły zostały przedstawione do wiadomości partii politycznych.
Niezbędne są zmiany natury prawnej i wpłynięcie na przyzwyczajenia mieszkańców BiH, którzy uznają wręczanie łapówki za naturalny proces mający miejsce przy załatwianiu jakiejkolwiek sprawy w urzędzie.
Przy okazji formułowania zaleceń zwrócono szczególną uwagę na zbyt wysokie podatki, konieczność reformy rynku pracy i jednocześnie otwarcie nowych miejsc pracy, jak i nieprawidłowości przy podziale pomocy społecznej.
Inwestycje podwyższonego ryzyka
Inwestorzy zagraniczni świadomi, że muszą orientować się w kilkunastu poziomach administracyjnych i uzyskać podobną liczbę zezwoleń celem uruchomienia biznesu w BiH, szybko rezygnują. Zdają sobie również sprawę z tego, że ściganie skorumpowanych urzędników na wszystkich szczeblach jest niemożliwe.
Według danych z 2013 r. nawet 10 proc. firm wręczyło łapówkę chcąc uzyskać zezwolenie na podjęcie jakichś działań związanych z profilem ich działalności. Część z nich miała dopuszczać się takiego procederu regularnie, nawet 7 razy w roku – wynika z raportu ONZ dotyczącego tego problemu.
Bezpośrednim skutkiem takiej sytuacji jest mała liczba inwestycji, ponieważ potencjalni inwestorzy nie rozumieją złożonego systemu panującego w tym państwie i samego skomplikowanego procesu otwierania działalności gospodarczej.
Przepisy w teorii i w praktyce
Mimo że władze Federacji BiH i Republiki Serbskiej przyjęły konkretne przepisy mające na celu walkę z niekorzystnymi procederami, faktem jest, że wiele nich nie jest realizowanych. Nadzieje pokładane są w zbliżających się w Bośni i Hercegowinie wyborach, które mają być szansą na wprowadzanie przez nową władzę dyrektyw unijnych, które miałyby ujednolicić standardy w BiH z tymi obowiązującymi w państwach członkowskich UE.
Pomysł wykorzystania środków zdobytych w nielegalnych procederach (paneuropejska polityka konfiskaty dochodów pochodzących z działalności przestępczej) np. na budowę nowych przedszkoli lub jakichkolwiek działań korzystnych dla mieszkańców BiH spotyka się z ich dużą aprobatą.
Źródło: bljesak.info