Home / Bałkany / Czarnogóra / Europa potrzebuje energii elektrycznej z Czarnogóry
cena prądu - vijesti.me

Europa potrzebuje energii elektrycznej z Czarnogóry

Deficyt energii elektrycznej w krajach europejskich, zostanie w najbliższych latach zrównoważony przez jej import z Bałkanów. Potwierdzeniem tego ma być fakt, że Włochy już realizują projekt połączenia energii elektrycznej z Czarnogórą i Francją, a planowana jest także współpraca z Grecją, Austrią, Szwajcarią, Słowenią, Albanią, a nawet z Tunezją, pisze dziennik Dnevne novine.
Projekt połączenia Czarnogóry i Włoch podmorskim kablem energetycznym, który wspólnie realizują włoska firma Terna i CGES (Crnogorski Elektroprenosni Sistem), daje Czarnogórze pozycję dominującą, kraj staje się bowiem głównym mostem między Bałkanami z jednej strony, a resztą Europy z drugiej.
Kabel, biorąc pod uwagę aktualny postęp pracy, zostanie uruchomiony na początku 2018 roku; oprócz możliwości eksportu energii elektrycznej wytworzonej w Czarnogórze, wiadome jest, że chęć przesyłu zaproponują Serbia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria i Rumunia.
W prawie wszystkich krajach regionu powstają projekty, które zakładają wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych, spodziewana jest więc nadwyżka energii w tych krajach.
Niewątpliwie dla Czarnogóry najważniejszy jest fakt, że Włochy planują połączenie energetyczne również z innymi krajami, którym zaoferowana zostanie energia elektryczna z Bałkanów. Włosi planują m.in. połączenie z Grecją – Terna jest bowiem wciąż zainteresowana prywatyzacja greckiego operatora przesyłu energii elektrycznej ADMIE.

źródło: rtcg.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE