Home / Społeczeństwo / Europa złamała serca w Turcji

Europa złamała serca w Turcji

Unia Europejska złamała serca wielu eurozwolenników w Turcji – oznajmił turecki pisarz i laureat Literackiej Nagrody Nobla Orhan Pamuk, komentując negatywne uwagi jakie wypowiedzieli kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz były prezydent Francji Nicolas Sarkozy.

Europa pozostaje w dalszym ciągu marzeniem klasy wyższej, ale boom gospodarczy [w Turcji] znacznie zmniejszył to podekscytowanie. Integracja z Europą to głównie ambicje gospodarcze – dodał Pamuk.

Według Pamuka największym problemem jest kwestia kurdyjska i sposób w jaki podchodzi do niej rząd, starając się rozwiązać problem za pomocą starych metod.

Pisarz skomentował również sytuację związaną z walką pomiędzy klasami społecznym mówiąc, iż nowa burżuazja powstała również w Anatolii, uniemożliwiając tym samy ograniczenie jej istnienia wyłącznie do granic Stambułu.

Nowa burżuazja pochodząca z Anatolii jest konserwatywna i stanowi poparcie dla Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) – oznajmił Pamuk, podkreślając również, że obecny rząd sprawił, iż Turcja stała się krajem bogatszym oraz dobrze prosperującym.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

 

About Monika Obojska

KOMENTARZE