Home / Gospodarka / Europarlamentarzyści z wizytą w Republice Macedonii
eu_makedonija - novosti.rs

Europarlamentarzyści z wizytą w Republice Macedonii

W dniu dzisiejszym, na zaproszenie Ministra Spraw Zagranicznych Nikoli Poposkiego, przybyli do Macedonii z dwudniową wizytą europarlamentarzyści, zwolennicy jej przystąpienia do Unii Europejskiej.

W skład delegacji weszli: były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek (Polska) oraz europosłowie: Tunne Kelam (Estonia), Miroslav Mikolášik (Słowacja) i László Tőkés (Rumunia).

Jak podano w oświadczeniu MSZ, oprócz rozmów z ministrem Poposkim, eurodeputowani spotkają się jutro z prezydentem Republiki Macedonii, Gjorge Ivanovem, premierem Nikola Gruevskim, jak również z panią wicepremier ds. zagadnień europejskich, Teuta Arifi oraz przedstawicielami Zgromadzenia Republiki Macedonii.

Tematem rozmów z europosłami będzie stan zaawansowania działań Macedonii w spełnianiu kryteriów członkostwa w Unii Europejskiej, zwłaszcza w obszarach kluczowych reform, które są przedmiotem wiosennego sprawozdania Parlamentu Europejskiego dotyczącego Republiki Macedonii.

Oczekuje się, że w trakcie spotkań zostaną omówione bieżące działania Macedonii, mające na celu poprawę stosunków z krajami sąsiadującymi oraz rozwój współpracy regionalnej. Spodziewana jest także wymiana poglądów na temat projektu uchwały Parlamentu Europejskiego w sprawie poczynionych postępów Republiki Macedonii w 2012 roku, według raportu Richarda Hovitt’a, którego drugie czytanie w Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego odbędzie się pod koniec bieżącego miesiąca.

Eurodeputowany Jerzy Buzek, podczas pobytu w Macedonii, wygłosi wykład w Akademii Dyplomatycznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych na temat: „Parlament Europejski – motorem ekspansji UE i ambitnej polityki sąsiedztwa”.

Źródło: kurir.mk, dnevnik.com.mk

 

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE