Home / Społeczeństwo / Europejska Stolica Kultury w 2025 r. ponownie w Słowenii

Europejska Stolica Kultury w 2025 r. ponownie w Słowenii

Europejska Stolica Kultury  w 2025 roku ponownie zagości w Słowenii, jak wynika z przedstawionej przez Komisję Europejską listy państw, których miasta będą pretendować do tego tytułu po 2019 r.  Przypomnijmy, w tym roku po raz pierwszy słoweńskie miasto – Maribor zostało wybrane na Europejską Stolicę Kultury (w duecie z portugalskim Guimaraes).

Propozycja Komisji zawiera również istotną nowość – co 3 lata o tytuł europejskiej stolicy mogą walczyć miasta państw kandydujących do Unii jak i państwa będące potencjalnymi kandydatami. Do chwili obecnej, system wyboru zakładał, iż tytuły zostaną przydzielone między miasta dwóch krajów członkowskich każdego roku.

Plan kolejności, w jakiej miasta będą walczyć o tytuły  zacznie obowiązywać od roku 2020. W 2020 r. do tytułu stolic kultury będą stawać miasta Chorwacji, Irlandii i państwa kandydującego do UE lub potencjalnego kandydata. Następnie w 2021 r. tytuły przypadną któremuś z miast Rumunii i Grecji, w 2022 r. Litwy i Luksemburga, 2023 r. Węgrom i Wielkiej Brytanii oraz państwu kandydującemu lub potencjalnemu kandydatowi.

Dalej przewiduję się, że stolice europejskie w  2024 r. zostaną wyłonione spośród miast Estonii i Austrii,  w 2025 r. Słowenii i Niemiec, w 2026 r. zaś Słowacji i Finlandii oraz kraju kandydującego lub potencjalnego kandydata. W 2027 r. tytuły przypadną wybranym miastom w Portugalii i na Łotwie, rok później, w Czechach i we Francji, w 2029 r. w Polsce  i Szwecji oraz  w państwie kandydującym lub potencjalnie kandydującym

W dalszej perspektywie, w 2030 r. do walki o tytuły stolic kultury zostaną przystąpią miasta na Cyprze i w Belgii, w 2031 na Malcie i w Hiszpanii, w 2032 w Bułgarii i w Danii oraz w kraju kandydującym lub potencjalnie kandydata, w 2033 w Holandii i we Włoszech.

Ten wieloletni plan będzie jeszcze przedmiotem dyskusji, która ma ostatecznie rozstrzygnąć o przyjęciu  nowych zasad plebiscytu. Rozpis na tytuł europejskiej stolicy jest ogłaszany 6 lat wcześniej, aby miasta w konkretnych krajach miały szansę przygotować się do rywalizacji.

Europejska komisarz ds. kultury Andrula Vasiliu, podkreśla jak ważną funkcję pełni program „Europejska Stolica Kultury”. Ma on pozytywnie wpływać na wizerunek miast, przynosząc korzyści zarówno ich obywatelom jak i turystom. To  jedna z najbardziej widocznych  inicjatyw europejskich, która ma za zadanie podkreślić bogactwo kulturowe i różnorodność krajów Unii Europejskiej.

 

Źródła: rtvslo.si, web.vecer.com

 

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE